Jak powiedział w Sosnowcu Palikot, w partii trwają – planowane do początku sierpnia - konsultacje wewnętrzne. Ich przedmiotem są m.in. wybór elementów programu, które Ruch Palikota zamierza szczególnie akcentować w kampanii samorządowej, określenie koncepcji zmian w funkcjonowaniu partii, jakie mogłyby zostać wprowadzone jesienią, a także analiza relacji z Europą Plus.

Palikot nawiązał tu do niedawnej porażki komitetu „Ruch Palikota Elbląg” w przedterminowych wyborach w tym mieście. Jego kandydatka na prezydenta miasta zajęła 6. miejsce na 10, komitetowi nie udało się też wprowadzić nikogo do rady miasta. „Wyciągamy w Ruchu Palikota wnioski z doświadczenia w Elblągu – pod hasłem +Nigdy więcej Elbląga+” - zaznaczył w niedzielę Palikot.

„Jestem pewien, że te konsultacje, które zakończą się w Bydgoszczy i Toruniu 5 września spowodują, że jesienią przyjmiemy nową formę bardzo intenstywnej działalności społecznej i prawdziwej ofensywy” - dodał.

Palikot powiedział PAP, że Ruch Palikota zamierza w przyszłorocznych wyborach wystawić swoje listy na szczeblu wojewódzkim, powiatowym i miejskim. „Jeśli chodzi o poszczególne miasta, to będzie trochę zależało, czy mamy tam +lokomotywę+. Tam, gdzie ją mamy, będziemy występowali pod własnym szyldem - rónież w sejmiku wojewódzkim – a tam, gdzie silną pozycję będzie miał ktoś spoza partii, być może będą komitety wspólne” - wskazał.

W ramach towarzyszącego partyjnym konsultacjom objazdu władz Ruchu Palikota po Polsce, konsultowane są też elementy programu samorząowego dla poszczególnych okręgów wyborczych.

Przewodniczący Ruchu Palikota w okręgu sosnowieckim Konrad Zych przedstawił w niedzielę „Dekalog samorządowy dla Zagłębia” opracowany – jak mówił – w drodze konsultacji z mieszkańcami.

Znalazły się w nim hasła, jak np. „Mieszkaniec” ( RP proponuje m.in. reorganizację lub likwidację straży miejskiej, pomysły na usprawnienie komunikacji miejskiej, rozwój budownictwa mieszkalnego i tworzenie klubów dziecięcych) czy „Miasto, rozwój, inwestycje” (do tyczy ono m. in. weryfikacji planów zagospodarowania, dalszy rozwój stref ekonomicznych).

W ramach hasła „Obywatelska Gmina” zagłębiowscy działacze Ruchu Palikota chcieliby m.in. wprowadzania i rozwoju budżetów obywatelskich, promocji konsultacji społecznych, edukacji w materii obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, wdrożenia systemu internetowych zgłoszeń problemów w przestrzeni publicznej czy tworzenia i wspierania rad osiedli.

Pozostałe pomysły „Dekalogu samorządowego dla Zagłębia” mieszczą się w hasłach „e-mi@sto”, „Miasto przedsiębiorców”, „ekoGmina”, „Zagłębie sportu i kultury”, „Miasto neutralne światopoglądowo”, „Rodzina, zdrowie, projekty społeczne” oraz „Region europozytywny”.

Podczas niedzielnej konwencji „Zagłębie+” pełnomocnik Europy Plus w woj. śląskim prof. Andrzej Lekston powołał też w niedzielę koordynatorów powiatowych tego ugrupowania dla Sosnowca, Dąbrowy Górniczej, Jaworzna, Będzina i powiatu zawierciańskiego.