MZGM w Ostrowie Wlkp. wybudował już 5 bloków liczących 101 mieszkań. „Pieniądze na inwestycje pochodzą ze środków własnych MZGM oraz z kredytów” - powiedział PAP wiceprezydent Ostrowa Wlkp. Jakub Szczurek.
W nowym bloku przy ul. Klasztornej 14 w Ostrowie Wlkp. powstało 16 mieszkań. W budynku znajdują się dwa mieszkania jednopokojowe, dziesięć dwupokojowych oraz trzy lokale trzypokojowe. Na parterze znajduje się jedno mieszkanie dwupokojowe, przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej. Budynek jest podpiwniczony, a do każdego z mieszkań jest przydzielona piwnica.

„Mieszkania dla młodych rodzin w Ostrowie Wielkopolskim są bardzo potrzebne. Kontynuujemy ten program, bo posiadanie własnego mieszkania jest marzeniem niemal każdej młodej rodziny, a nie wszyscy mogą sobie pozwolić na zaciągnięcie komercyjnego kredytu w banku” - powiedziała PAP prezydent Beata Klimek.

Na okres doposażenia mieszkania, jednak nie dłuższy niż 2 miesiące od dnia jego przekazania, najemca jest zwolniony z czynszu za najem lokalu.

„Osoby, ubiegające się o mieszkania, muszą być zameldowane w Ostrowie Wlkp. co najmniej od pięciu lat, średni miesięczny dochód netto na jedną osobę musi być wyższy, niż kwota netto najniższej emerytury, czyli 853 zł. Na dzień składania dokumentów wnioskodawca nie może mieć ukończonych 40 lat” - wyjaśniła prezydent Klimek. Uczestnicy programu nie mogą posiadać z chwilą przystąpienia do programu prawa własności lub współwłasności do innego mieszkania.

Mieszkanie może stać się własnością lokatorów po spłacie jego wartości - nie później niż po 30 latach i nie wcześniej niż po 15 latach od dnia zawarcia umowy. „Koszt miesięcznej raty za mieszkanie wynosi 480 złotych. Do tego dochodzą opłaty czynszowe” - powiedział wiceprezydent Szczurek. Jak wyjaśniła prezydent Ostrowa, w przypadku większej liczby wniosków spełniających kryteria, niż mieszkań będących przedmiotem umów, o przydziale lokalu będzie decydować losowanie przeprowadzone w obecności zainteresowanych.

Prezes MZGM, Ryszard Wiśniewski poinformował PAP, że zainteresowanie mieszkaniami jest ogromne. „Dlatego w 2018 roku planujemy budowę dwóch kolejnych bloków w ramach tego samego programu” - powiedział. Wnioski można składać od piątku 12 maja do 19 czerwca br.(PAP)