Wzór obwieszczenia wójta gminy w sprawie informacji o numerach i granicach okręgów wyborczych w wyborach do rady gminy, liczbie radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych oraz siedzibie terytorialnej komisji wyborczej. 

Zgodnie z art. 374 Kodeksu wyborczego zarządzenie wojewody w tej sprawie ogłoszone w wojewódzkim dzienniku urzędowym do 16 lipca 2014 r. powinno zostać podane do publicznej wiadomości w formie obwieszczenia na terenie j.s.t. oraz trafić do każdej rady/sejmiku.

 

Pomijając kwestię sporną czy np. zgodnie ze stanowiskiem Państwowej Komisji Wyborczej [PKW] zawartym w piśmie z dnia 25 marca 2014 r. (znak ZPOW-70347/14), dotyczącym zasady trwałości podziału powiatu/sejmiku na okręgi wyborcze, dokonanym przed wejściem w życie Kodeksu wyborczego, która (zdaniem PKW) pozwala uznać dokonany/istniejący podział na podstawie uchylonych ordynacji jako obowiązujący i nie wymagający ponownego uchwalenia, oczywiście o ile nie zaszły okoliczności, o których mowa w art. 421 Kw, (odrębne stanowisko w tej sprawie przedstawił autor www.samorzad.lex.pl – Przed wyborami powiaty muszą zostać ponownie podzielone na okręgi), wójt, na podstawie art. 422 Kodeksu wyborczego, (starosta na podstawie art. 450 Kw, marszałek województwa na podstawie art. 459 § 1 Kw) najpóźniej w 70 dniu przed wyborami (8 września br.) podaje w formie obwieszczenia informację o:
1)numerach okręgów wyborczych;
2)granicach okręgów wyborczych. Jest kilka podstawowych, czytelnych i zrozumiałych dla wyborców metod określenia granic okręgu wyborczego. Do podstawowych należy zaliczyć wskazanie nazwy j.s.t. (gminy, powiatu, województwa), nazwy miejscowości oraz nazwy poszczególnych ulic, w tym wykaz numerów policyjnych w sytuacji, gdy ulica bądź miejscowość zostanie przypisana do różnych okręgów;
3)liczbie radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych;
4)siedzibie właściwej terytorialnej komisji wyborczej, przy czym wójt podaje w swoim obwieszczeniu wyłącznie siedzibę gminnej komisji wyborczej, starosta siedziby gminnej i powiatowej komisji wyborczej (art. 451 Kw) zaś marszałek województwa siedziby gminnej, powiatowej i wojewódzkiej komisji wyborczej (art. 460 Kw).

Przez siedzibę terytorialnej komisji wyborczej, dla potrzeb obwieszczenia, należy rozumieć oczywiście jej dokładny adres. Nie zaszkodzi także precyzyjne wskazanie lokalu zajmowanego przez komisję oraz nr telefonu.

Wzór obwieszczenia wójta gminy w sprawie informacji o numerach i granicach okręgów wyborczych w wyborach do rady gminy, liczbie radnych wybieranych w poszczególnych okręgach wyborczych oraz siedzibie terytorialnej komisji wyborczej.