Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany.

Inwestor występuje z wnioskiem o rozbudowę i nadbudowę budynku mieszkalnego wraz ze zmianą konstrukcji dachu. Decyzja o warunkach zabudowy, którą uzyskał i dołączył do dokumentacji ustala warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na: "rozbudowie i nadbudowie budynku mieszkalnego ze zmianą konstrukcji dachu". Z analizy uwarunkowań będącej załącznikiem do ww. decyzji wynika, że działka, na której planowana jest ww. inwestycja znajduje się w zespole zabudowy zagrodowej, co potwierdza wyrys z ewidencji gruntów.

Czy też wobec powyższego organ ma prawo zażądać decyzji o warunkach zabudowy, która uwzględnia fakt, że planowana inwestycja realizowana będzie w ramach istniejącej zabudowy zagrodowej?

Czy też w przypadku braku takiej informacji w sentencji decyzji organ powinien żądać ostateczną decyzję o wyłączeniu gruntów z produkcji rolnej?

Odpowiedź

Zgodnie z treścią art. 55 w związku z art. 64 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 647 z późn. zm.) - dalej u.p.z.p. decyzja o warunkach zabudowy wiąże organ wydający decyzję o pozwoleniu na budowę. Zgodnie z tą generalną zasadą, organ administracji architektoniczno-budowlanej nie jest uprawniony do badania jej legalności. W wyroku z dnia 19 kwietnia 2012 r., II OSK 94/11, NSA w Warszawie orzekł: "Związanie wynikające z art. 55 u.p.z.p. w zw. z art. 64 u.p.z.p. oznacza nie tylko obowiązek organu budowlanego wynikający zart. 35 ust. 1 pkt 1 p.b., to jest sprawdzenia zgodności projektu budowlanego z ustaleniami decyzji o warunkach zabudowy, ale także zakaz postępowania wbrew wszystkim wymogom wynikającym z decyzji ustalającej warunki zabudowy.

Ustalenie tych warunków w decyzji o warunkach zabudowy polega nie tylko na określeniu parametrów samego obiektu kubaturowego, ale na ustaleniu innych warunków i zasad, które powinna spełniać inwestycja", por. też wyrok NSA w Warszawie z dnia 13 lipca 2012 r., II OSK 720/11, wyroki publ.: www.orzeczenia.nsa.gov.pl. Zatem, jeżeli w omawianej sytuacji, z ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy nie wynika obowiązek wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej, to organ administracji architektoniczno-budowlanej nie ma podstaw do dokonywania samodzielnych ustaleń odbiegających od ustaleń dokonanych w decyzji o warunkach zabudowy – wyrok z dnia 24 czerwca 2008 r., VII SA/Wa 580/08, publ.: j.w., w którym Sąd dodatkowo stwierdza, że takie działanie stanowiłoby rażące naruszenie prawa.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Budowlany.