Śledztwo dotyczyło przebiegu wyborów samorządowych w gminie Domaszowice w 2014 roku. W drugiej turze, przewagą zaledwie 56 głosów, wygrał je kierujący gminą od 1994 r. Zenon K. Akt oskarżenia, który został skierowany do sądu rejonowego w Kluczborku, obejmuje także działania Alicji P., sekretarz gminy Domaszowice.

Nieprawidłowości w przebiegu wyborów wykrył jednej z radnych, który ujawnił listę kilkudziesięciu osób wpisanych na gminne listy wyborcze, choć nie mieszkały na jej terenie. Zastrzeżenia do list zgłosił także opolski komisarz wyborczy, jednak protest w tej sprawie został oddalony przez sąd administracyjny. Zenon K. po raz kolejny został wójtem. Wtedy sprawą zajęła się prokuratura.

Jak ustalili śledczy, zarówno wójt, jak i sekretarz manipulowali listami wyborczymi, nadużywając pełnionych stanowisk i zmuszali wyborców do głosowania na wskazane przez nich osoby. Rezultatem śledztwa jest akt oskarżenia, w którym samorządowcom zarzucono popełnienie przestępstw przeciwko wyborom i referendom oraz o przekroczenie uprawnień. Za zarzucane im czyny grozi kara do pięciu lat pozbawienia wolności.

Prokuratura próbowała odsunąć oskarżonych od kierowania gminą. Wydała postanowienie o zawieszeniu wójta i sekretarz gminy w obowiązkach, jednak sąd uznał zasadność zażalenia złożonego przez Zenona K. i oboje nadal pracują na swoich stanowiskach. Żadne z oskarżonych nie przyznaje się do winy. (PAP)