Zgodnie z przepisami ustawy o drogach publicznych, opłaty za parkowanie pobiera się za postój w strefie płatnego parkowania - w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Nie mogą one być pobierane np. w soboty i niedziele. Na polecenie zastępcy prokuratora generalnego Roberta Hernanda, śledczy z całego kraju analizowali więc uchwały rad gmin dotyczące opłat.

Przepisy są, a operatorzy pobierają opłaty

Z analiz prokuratorów wynika, że w niektórych gminach przepisy te są obchodzone. Samorządy wydzierżawiają bowiem parkingi prywatnym operatorom. 

- Ci pobierają od kierowców opłaty. Nawet w miejscach i w dniach, w których, zgodnie z ustawą o drogach publicznych, nie powinny być one pobierane - wskazuje prokurator Hernand.   

Czytaj: Prokuratura: Miasta zawyżają stawki za holowanie>>

Zakwestionowano 156 uchwał

Śledczy zbadali w sumie 351 uchwał rad gmin. Zakwestionowano zapisy aż 156 spośród nich - m.in. te dotyczące opłat za parkowanie w soboty, ale także innych uregulowań sprzecznych z ustawą o drogach publicznych.

- Skuteczność rozpoznanych prokuratorskich skarg do sądu administracyjnego oraz wniosków do rad gmin osiągnęła poziom 90 proc. Można ocenić, że te działania spowodowały wyeliminowanie z obrotu prawnego szeregu wadliwych regulacji znajdujących się w tych uchwałach. Przyczyniły się też do poprawy jakości stanowionego prawa miejscowego - mówi wiceszef Prokuratury Generalnej. 

Czytaj: Samorządy będą mogły podnieść opłaty za parkowanie>>

Nieprawidłowości m.in. w turystycznych miejscowościach

Na prokuratorskiej top liście miejsc, w których łamane były przepisy o opłatach za parkowanie, znalazły się m.in. znane, nadmorskie miejscowości turystyczne. 

Prokuratorzy stwierdzili nieprawidłowości na teranie szeregu pomorskich gmin i zaskarżyli do sądu kilkanaście uchwał dotyczących stref płatnego parkowania. Przykładowo, Prokuratura Rejonowa w Pucku zaskarżyła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku pięć tego typu uchwał rad gmin: Hel, Jastarnia, Kosakowo, Puck i Władysławowo. Z kolei Prokuratura Rejonowa w Tczewie, zaskarżyła uchwałę Rady Miasta Pelplin, a Prokuratura Rejonowa w Malborku wezwała rady gmin Stegna i Krynica Morska do zmiany zakwestionowanych zapisów uchwał. Podobnie w przypadku Miasta Bytowa zrobiła tamtejsza prokuratura rejonowa. 

Kolejne 9 uchwał zaskarżył do sądu administracyjnego prokurator regionalny w Gdańsku. W tym przypadku chodziło o odpłatność za postój samochodów na drodze publicznej, w strefie płatnego parkowania w soboty. Śledczy uzasadniali, że jest to sprzeczne z ustawą ponieważ sobota jest dniem wolnym od pracy. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku przychylił się do tego stanowiska m.in. w wyroku dotyczącym uchwały Rady Miasta Sopot. Uznał ją za nieważną.