Zgodnie z art. 15 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 849) opłatę targową pobiera się od osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, dokonujących sprzedaży na targowiskach. Opłacie targowej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Wszystkie podmioty dokonujące sprzedaży w miejscach innych niż budynki, niezależnie od asortymentu, który sprzedają, są objęte opłatą targową.

Rady poszczególnych gmin mają prawo do różnicowania wysokości stawek opłaty targowej oraz wprowadzania zwolnień przedmiotowych.

W przypadku wielu jednostek pobieranie opłaty targowej nie jest rozwiązaniem racjonalnym z punktu widzenia gospodarowania finansami. W części gmin wpływy z opłaty targowej wynosiły mniej niż 10 tys. zł. Dlatego, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podatników i organów podatkowych, zaproponowano zmianę przepisu ustawy o podatkach i opłatach lokalnych poprzez zniesienie wymogu pobierania opłaty targowej. Jak czytamy w odpowiedzi na interpelację, w projekcie przewidziano jedynie możliwość fakultatywnego zarządzenia przez radę gminy poboru tej opłaty.

(www.sejm.gov.pl)