Pytanie:

Czy główny księgowy, starsza księgowa i samodzielny referent zatrudnieni w szkole podlegają ocenie pracowników samorządowych? Jakie kryteria oceny zastosować?

Odpowiedź:

1. Zgodnie z treścią art. 27 ust. 1 ustawy z 21.11.2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.p.s., pracownik samorządowy zatrudniony na stanowisku urzędniczym, w tym kierowniczym stanowisku urzędniczym podlega okresowej ocenie.

 

Z treści rozporządzenia Rady Ministrów z 18.03.2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych w zał. 3, tabela IV, litera H, określono, że stanowisko głównego księgowego należy do kierowniczych stanowisk urzędniczych, zaś stanowiska starszego księgowego i samodzielnego referenta do stanowisk urzędniczych.

W związku z powyższym dyspozycja art. 27 ust. 1 u.p.s. ma zastosowanie do ww. stanowisk, gdyż wszystkie te stanowiska należą do katalogu stanowisk urzędniczych.

2. W myśl art. 27 ust. 3 u.p.s. ocena dotyczy wywiązywania się przez pracownika samorządowego z obowiązków wynikających z zakresu czynności na zajmowanym stanowisku oraz obowiązków określonych w art. 24 u.p.s. i art. 25 ust. 1 u.p.s.

Zatem ocenie podlegać będzie:

  • dbałość o wykonywanie zadań publicznych oraz o środki publiczne, z uwzględnieniem interesu publicznego oraz indywidualnych interesów obywateli,
  • przestrzeganie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej i innych przepisów prawa,
  • wykonywanie zadań sumiennie, sprawnie i bezstronnie,
  • udzielanie informacji organom, instytucjom i osobom fizycznym oraz udostępnianie dokumentów znajdujących się w posiadaniu jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, jeżeli prawo tego nie zabrania,
  • dochowanie tajemnicy ustawowo chronionej,
  • zachowanie uprzejmości i życzliwości w kontaktach z obywatelami, zwierzchnikami, podwładnymi oraz współpracownikami,
  • zachowanie się z godnością w miejscu pracy i poza nim,
  • stałe podnoszenie umiejętności i kwalifikacji zawodowych,
  • sumienne i staranne wykonywanie poleceń przełożonego.

Na podstawie art. 28 u.p.s. kierownik jednostki budżetowej samorządu terytorialnego, a więc w przypadku szkół dyrektor szkoły określa, w drodze zarządzenia, sposób dokonywania okresowych ocen, okresy, za które jest sporządzana ocena, kryteria, na podstawie których jest sporządzana ocena, oraz skalę ocen, biorąc pod uwagę potrzebę prawidłowego dokonywania tych ocen oraz specyfikę funkcjonowania jednostki.

Wzory dokumentów związanych z oceną pracy pracownika samorządowego dostępne są w bazie LEX do art. 28 u.p.s.

3. Ogólne zasady dokonywania oceny pracy określa art. 27 ust. 2-9 u.p.s.

Oceny na piśmie dokonuje bezpośredni przełożony pracownika samorządowego, nie rzadziej niż raz na 2 lata i nie częściej niż raz na 6 miesięcy. Bezpośredni przełożony niezwłocznie doręcza ocenę pracownikowi samorządowemu oraz kierownikowi jednostki, w której pracownik jest zatrudniony.

Pracownikowi samorządowemu od dokonanej oceny przysługuje odwołanie do kierownika jednostki, w której pracownik jest zatrudniony, w terminie 7 dni od dnia doręczenia oceny. Odwołanie rozpatruje się w terminie 14 dni od dnia wniesienia. W przypadku uwzględnienia odwołania ocenę zmienia się albo dokonuje się oceny po raz drugi.

W przypadku uzyskania przez pracownika samorządowego negatywnej oceny, ponownej jego oceny dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia zakończenia poprzedniej oceny. Uzyskanie ponownej negatywnej oceny skutkuje rozwiązaniem umowy o pracę, z zachowaniem okresów wypowiedzenia.