Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.
 

Z dniem 15 stycznia 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 31 grudnia 2014 r. w sprawie wymagań ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełniać lokal, w którym jest prowadzone przedszkole utworzone w wyniku przekształcenia oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych zorganizowanych w szkole podstawowej (Dz.U. poz. 20). Przepisy rozporządzenia określają wymagania ochrony przeciwpożarowej, jakie mają zastosowanie do lokalu przedszkola powstającego z przekształcenia oddziału przedszkolnego, tzn. w sytuacji gdy lokal przedszkola będzie znajdował się w budynku szkoły podstawowej (lub w części budynku szkoły).


Zgodnie z nowymi przepisami przedszkole powstałe w wyniku przekształcenia dotychczasowego oddziału przedszkolnego lub oddziałów przedszkolnych w szkole podstawowej co do zasady będzie mogło funkcjonować w lokalu znajdującym się w użytkowanym budynku szkoły lub jego części spełniającej wymagania zagrożenia ludzi ZL II lub wymagania uzgodnione z właściwym miejscowo komendantem wojewódzkim Państwowej Straży Pożarnej.

Rozporządzenie różnicuje wymagania ochrony przeciwpożarowej, jakie musi spełnić lokal przedszkola w zależności od tego, czy w przedszkolu zorganizowano tylko jeden oddział (§ 2 albo § 3 rozporządzenia), czy też w przedszkolu funkcjonuje większa ich liczba (§ 2 albo § 4 rozporządzenia).
Odnotować należy, że zgodnie z treścią przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. poz. 827, ze zm.) z dniem 1 września 2016 r. oddział przedszkolny lub oddziały przedszkolne w szkole podstawowej przekształcą się w przedszkola.

Lokal, w którym będzie prowadzone wskazane przedszkole powinien spełniać wymagania ochrony przeciwpożarowej zapewniające bezpieczne warunki realizacji przez przedszkole zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz pobytu dzieci i innych osób przebywających na terenie przedszkola (określone w przepisach omawianego rozporządzenia). Przepis art. 5 ust. 4 ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. nakłada na organ prowadzący przedszkole obowiązek uzyskania opinii właściwego komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej potwierdzającej spełnianie wymagań, o których mowa w rozporządzeniu. Opinia powinna zostać uzyskana przed datą przekształcenia z mocy prawa oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych w przedszkola, tj. dniem 1 września 2016 r.

Omówienie zmian w prawie pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.