Zdaniem uczestników XXIX Zgromadzenia Ogólnego ZPP, nie sposób wymienić wszystkich sprawozdań, jakie w ciągu roku zobowiązane są przygotować i przesłać do różnych organów i instytucji jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne. W podjętym stanowisku wskazują, że obowiązek sprawozdawczy nałożony na powiaty rozciąga się na wiele dziedzin – od podstawowych dotyczących kwestii budżetowych, przez kwestie budownictwa, kultury, gospodarki leśnej, pieczy zastępczej, ochrony zdrowia, ochrony środowiska i wiele innych  

Pomimo tysięcy raportowanych przez samorządy danych, prawodawca co roku rozszerza obowiązek sprawozdawczy, często powodując że te same lub bardzo podobne dane przekazywane są wielokrotnie różnymi kanałami. ZPP przypomina, że tylko w ubiegłym roku na samorządy został nałożony obowiązek sporządzania sprawozdań z realizacji programów ochrony powietrza, a w tym roku sprawozdań w zakresie gospodarki nieczystościami ciekłymi. Konieczność zebrania danych, a następnie opracowania sprawozdania, absorbuje czas pracowników samorządowych, którzy w tym czasie mogliby wykonywać inne obowiązki.

Wiele, z danych, które raportowane są przez powiaty w ramach statystyki publicznej Główny Urząd Statystyczny mógłby pozyskiwać bezpośrednio z baz danych zasilanych przez samorządy, bez konieczności wypełniania odrębnych formularzy statystycznych (dotyczy to np. Banku danych o lasach czy Rejestru Wniosków, Decyzji i Zgłoszeń w sprawach budowlanych).

Związek   Powiatów  Polskich  apeluje  o  racjonalizację  obowiązków  sprawozdawczych   powiatów,   w szczególności poprzez: uproszczenie i ograniczenie ilości sprawozdań, ujednolicenie sprawozdawczości samorządu i podległych mu jednostek organizacyjnych, weryfikację sprawozdań i resortowych pod kątem powtarzalności danych a także stworzenie narzędzia teleinformatycznego, za pomocą którego Główny Urząd Statystyczny mógłby sam generować dane, które znajdują się w zasobach administracji publicznej.

Czytaj też: