Pracownica posiada 11 letni staż pracy. W tym w jednostce samorządu terytorialnego od 2007 r. Choruje od 12 lipca 2011 r. do 28 października 2011 r.- aktualne zwolnienie - łącznie 109 dni choroby. Lekarz kieruje ją na rentę.
Kiedy i na jakiej podstawie rozwiązać z nią stosunek pracy?
W jakiej wysokości i w jakim terminie wypłacić odprawę rentową?

Odpowiedź

Rozwiązanie będzie dopuszczalne na podstawie porozumienia stron, lub wypowiedzenia, po powrocie do pracy. Podstawą może być w tym wypadku brak możliwości zatrudnienia w związku z niezdolnością do wykonywania pracy na danym stanowisku. Odprawa rentowa powinna być zapłacona najpóźniej w dniu rozwiązania umowy o pracę, w kwocie równej 2-miesięcznemu wynagrodzeniu.

Zgodnie z art. 53 § 1 pkt 1 Kodeksu pracy , pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa:
dłużej niż 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy,
dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące - gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową.

W przypadku wskazanym w pytaniu pracodawca nie może więc zastosować rozwiązania bez zachowania okresu wypowiedzenia nie z winy pracownika. Jedynym sposobem rozwiązania stosunku pracy jest więc wypowiedzenie, przy czym sam fakt uzyskania prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy nie stanowi – moim zdaniem – przesłanki do wypowiedzenia stosunku pracy. Możliwość taka wystąpi w sytuacji gdy uzyskanie renty jest spowodowane niezdolnością do wykonywania jakiejkolwiek pracy (całkowita niezdolność do pracy), albo choćby częściową niezdolnością do pracy, warunkującą uzyskanie renty i jednocześnie powodującą niemożność wykonywania pracy na danym stanowisku. Wówczas jednak jedyną możliwością rozwiązania stosunku pracy – poza ewentualnym porozumieniem stron – jest wypowiedzenie. Gdy wypowiedzenie zostanie skutecznie i prawidłowo złożone, oraz należycie uzasadnione (w przypadku, gdy pracownik jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony), to wówczas odprawa rentowa powinna być wypłacona najpóźniej w dniu rozwiązania stosunku pracy (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 kwietnia 1998 r., I PKN 508/97, OSNP 1999, nr 8, poz. 267).

Zgodnie z art. 38 ust. 3 ustawy o pracownikach samorządowych w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy przysługuje jednorazowa odprawa w wysokości:
po 10 latach pracy - dwumiesięcznego wynagrodzenia;
po 15 latach pracy - trzymiesięcznego wynagrodzenia;
po 20 latach pracy - sześciomiesięcznego wynagrodzenia.
Natomiast do okresów pracy uprawniających do dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej i jednorazowej odprawy w związku z przejściem na emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy wlicza się wszystkie poprzednio zakończone okresy zatrudnienia oraz inne okresy, jeżeli z mocy odrębnych przepisów podlegają one wliczeniu do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 38 ust. 5 u.p.s. ).

Pracownicy przysługiwać będzie zatem odprawa rentowa w kwocie równej 2-miesięcznemu wynagrodzeniu.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (Dz. U. 1998 r. Nr 21, poz. 94)
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)