"Bezpłatnie komunikacją miejską od nowego roku będą mogły podróżować osoby płacące podatki w Tomaszowie Mazowieckim. Stosowną uchwałę w tej sprawie podjęli już radni, a wkrótce zostanie podpisane porozumienie z gminą Tomaszów Mazowiecki, która chce się dołączyć do tej idei. Dzięki temu do bezpłatnych przejazdów będą uprawnieni również mieszkańcy całej gminy. To oznacza, że tomaszowianie będą mogli darmo dojechać również np. nad Zalew Sulejowski" – poinformowała w środę PAP rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Tomaszowie Maz. Joanna Budny.

Dodała, że w mieście trwają przygotowania do zmian w funkcjonowaniu komunikacji zbiorowej. "Przede wszystkim czekamy na dostawę autobusów o napędzie hybrydowym. Ich zakup był jednym z warunków wprowadzenia bezpłatnych przejazdów. Firma Solaris, która wygrała przetarg pierwsze sztuki ma dostarczyć jeszcze w październiku" – powiedziała Budny.

Urząd Miasta oraz Miejski Zakład Komunikacyjny (MZK) kupiły 25 ekologicznych pojazdów, które na drogi mają wyruszyć 1 stycznia 2018 r. Koszt inwestycji w nowoczesny tabor to ok. 45 mln zł, w tym 32 mln zł unijnego dofinansowania. W ramach inwestycji w niskoemisyjny transport za ok. 17 mln zł przebudowywana jest również baza MZK, która ma spełniać wszystkie normy związane z ochroną środowiska.

Jak zaznaczyła rzeczniczka, tomaszowianie już teraz mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów, ale obowiązują one w niedziele i święta. Wprowadzenie codziennej darmowej komunikacji ma kosztować miasto ok. 3 mln zł rocznie.

Do darmowych podróży mieszkańców gminy będzie uprawniała "Karta Tomaszowianina", a mieszkańców gminy – "Tomaszowska Karta Komunikacyjna". "Karta Tomaszowianina" pełni też funkcję karty bibliotecznej oraz uprawnia do wielu zniżek w miejskich instytucjach kultury i sportu, atrakcjach turystycznych czy strefie płatnego parkowania.

W woj. łódzkim z bezpłatnej komunikacji miejskiej można korzystać już m.in. w Bełchatowie, Strykowie i Głownie, a w kraju m.in. w Lubinie, Polkowicach, Kościerzynie, Środzie Wlkp., Żorach, Wadowicach. (PAP)