Z dniem 9 listopada 2015 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 października 2015 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego (Dz.U. poz. 1706). Wydanie rozporządzenia wiąże się z wejściem w życie ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz ustawy o fundacjach (Dz.U. poz. 1339). Wskazana nowelizacja dokonała zmiany przepisów dotyczących składu Rady Działalności Pożytku Publicznego poprzez wskazanie, iż co najmniej połowę składu Rady będą stanowić przedstawiciele organizacji pozarządowych, związków i porozumień pozarządowych.

Rozporządzenie określa tryb powoływania członków Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz organizację i tryb działania Rady, jak również zasady uczestnictwa w jej pracach przedstawicieli organów administracji publicznej, organizacji pozarządowych oraz podmiotów wymienionych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118, ze zm.) niereprezentowanych w Radzie.

Zgodnie z przepisami rozporządzenia organy administracji rządowej kandydatów na członków Rady zgłaszać powinni bezpośrednio ministrowi właściwemu ds. zabezpieczenia społecznego. Z kolei kierownicy jednostek podległych lub nadzorowanych przez organy administracji rządowej mogą zgłaszać kandydatów na przedstawicieli w Radzie za pośrednictwem tych organów. Natomiast przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego zostaną wyłonieni spośród kandydatów zgłoszonych przez stronę samorządową w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. W celu powołania członków Rady będących przedstawicielami organizacji pozarządowych minister właściwy ds. zabezpieczenia społecznego obowiązany jest ogłosić, na cztery miesiące przed upływem kadencji Rady, informację o przystąpieniu do procedury wyłaniania kandydatów na członków Rady. Ogłoszenie powinno się ukazać w dzienniku o zasięgu krajowym. Ponadto minister powinien umieścić stosowną informację na stronie internetowej obsługującego go urzędu oraz w Biuletynie Informacji Publicznej.
Rozporządzenie reguluje również treść zgłoszenia kandydata na członka Rady (zgłoszenia powinny odpowiadać regulacji zawartej w § 6 ust 3 rozporządzenia). Zgłoszenie powinno zostać złożone w urzędzie obsługującym ministra właściwego ds. zabezpieczenia społecznego. Zgłoszenie złożone po terminie pozostawione zostanie bez rozpoznania. Przepisy rozporządzenia regulują także procedurę uzupełniania składu Rady w czasie trwania jej kadencji w przypadku odwołania, rezygnacji lub śmierci członka Rady.

Umożliwiają także ministrowi właściwemu ds. zabezpieczenia społecznego uzupełnienie składu Rady w trakcie trwania jej kadencji.

Zgodnie z nowymi przepisami Rada Działalności Pożytku Publicznego obraduje na posiedzeniach, które powinny odbywać się w zależności od potrzeb, nie rzadziej jednak niż raz na dwa miesiące. Uchwały Rada podejmuje zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków Rady.

Natomiast między posiedzeniami są one podejmowane w sposób obiegowy. Rada, której pracami kieruje dwóch współprzewodniczących, powoływać może stałe oraz doraźne zespoły problemowe.

Zobacz pełną treść rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 8 października 2015 r. w sprawie Rady Działalności Pożytku Publicznego (Dz.U. poz. 1706)>>>