Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego

Z dniem 14 marca 2014 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2014 r. w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi (Dz. U. poz. 250) , określające cele, rodzaje, zakres programowy oraz wymiar czasu, sposób prowadzenia, sposób dokumentowania oraz sposób nagradzania uczestników zajęć rehabilitacji społecznej organizowanych w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi.


Zgodnie z nowymi przepisami głównymi celami zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi są poprawa funkcjonowania społecznego tych osób oraz promowanie zdrowia psychicznego przez aktywizację fizyczną mieszkańców domów. W ramach rehabilitacji społecznej mogą być realizowane następujące zajęcia: terapeutyczne, z psychologiem, ruchowe oraz przygotowujące do podjęcia zatrudnienia. Zajęcia te mogą być prowadzone indywidualnie lub grupowo i powinny być dokumentowane w dziennikach zajęć. W nagrodę za aktywne uczestniczenie w zajęciach mieszkaniec domu może uzyskać nagrodę rzeczową.
 

Prowadzenie domów pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi jest zadaniem realizowanym przez gminy i powiaty. Ponadto zadanie to mogą realizować podmioty niepubliczne, którym jednostki samorządu terytorialnego zleciły prowadzenie domów pomocy społecznej.

Artykuł pochodzi z programu LEX dla Samorządu Terytorialnego.


Przydatne materiały:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 14 stycznia 2014 r. w sprawie zajęć rehabilitacji społecznej w domach pomocy społecznej dla osób z zaburzeniami psychicznymi (Dz. U. poz. 250)