Czy organy administracji architektoniczno-budowlanej mają prawo żądać notarialnego potwierdzenia dokumentów dołączonych do projektu budowlanego?

Wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę inwestor złożył 4 egzemplarze projektu budowlanego. W egzemplarzu nr 1 znajdują się oryginały dokumentów, natomiast w pozostałych egzemplarzach kopie dokumentów potwierdzone za zgodność przez projektanta. Egzemplarz nr 1 projektu (z oryginałami) i nr 2 (z kopiami) przeznaczony jest dla inwestora, natomiast egzemplarze nr 3 i 4 dla organu administracji architektoniczno-budowlanej. Organ stoi na stanowisku, że w jednym z egzemplarzy projektu przeznaczonym dla niego, powinny znajdować się oryginały dokumentów lub ich potwierdzone notarialnie kopie lub kopie potwierdzone przez organ, który wydał daną decyzję. W przypadku, kiedy powyższe oryginały/potwierdzone kopie będą znajdować się tylko w jednym egzemplarzu, wówczas organ zatrzymuje ten egzemplarz dla siebie, a inwestor otrzymuje dwa egzemplarze dokumentacji zawierające kopie dokumentów.

Czy powyższe postępowanie organu jest zgodne z aktualnymi przepisami?

Zdaniem inwestora powinien on otrzymać egzemplarz z oryginałami dokumentacji, a z drugiej strony uzyskiwanie potwierdzeń notarialnych jest kosztowne i uciążliwe.@page_break@

Odpowiedź

Z uwagi na specyfikę projektu budowlanego, którego zakres i formę szczegółowo określają przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane (tekst jedn.: Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 z późn. zm.) – dalej pr. bud. należy wyprowadzić wniosek, że rygorystyczne stosowanie art. 76a ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 98, poz. 1071 z późn. zm.) – dalej k.p.a. i wymaganie przez organy administracji architektoniczno–urbanistycznej notarialnego uwierzytelniania kopii dokumentacji stanowiącej część projektu budowlanego nie jest konieczne.
Uzasadnienie

Z uwagi na specyfikę projektu budowlanego, którego zakres i formę szczegółowo określają przepisy pr. bud. należy wyprowadzić wniosek, że rygorystyczne stosowanie art. 76a k.p.a. i wymaganie przez organy administracji architektoniczno–urbanistycznej notarialnego uwierzytelniania kopii dokumentacji stanowiącej część projektu budowlanego nie jest konieczne. Na podobnym zresztą stanowisku stoi Krajowa Rada Izby Architektów oraz Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego. Zresztą projekt budowlany stanowi załącznik do wniosku i jest przedkładany przez stronę na etapie wszczęcia postępowania administracyjnego. Kluczowe z punktu widzenia prawidłowości przekazania tego rodzaju dokumentacji jest złożenie oryginalnego podpisu na stronie tytułowej każdego projektu.