Nierzetelni wykonawcy będą jeszcze przed wyrokiem sądu wykluczani na 3 lata z przetargu organizowanego przez zamawiającego, którego narazili na szkody - przewiduje projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych autorstwa PO.
Sejm zajmie się projektem na posiedzeniu plenarnym pod koniec lutego. Zgodnie z projektem, z postępowania przetargowego byliby automatyczni wykluczani ci wykonawcy, z których winy już wcześniej zamawiający zmuszony był rozwiązać, wypowiedzieć, albo odstąpić od łączącej ich umowy. Wartość niezrealizowanego zamówienia musi wynosić co najmniej 5 proc. wartości umowy. Uznany za niesolidnego wykonawca będzie mógł składać ofertę w kolejnych przetargach, ale zamawiający wykluczy go na etapie sprawdzania wniosków. Wykonawca będzie mógł się odwołać do Krajowej Izby Odwoławczej a od jej decyzji do sądu. Jeśli sąd przyzna rację wykonawcy, będzie mu przysługiwało odszkodowanie za niesłuszne wykluczenie z przetargu.
Źródło: Wnp.pl za PAP, 19 lutego 2011 r.





![Meritum. Postępowanie administracyjne, egzekucyjne i sądowoadministracyjne [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83271/978-83-8438-080-2_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)
![Zamówienia publiczne w jednostkach samorządowych. Nowe zasady, procedury i dokumentacja [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83347/978-83-8438-157-1_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)
![Konkurs, czyli przyrzeczenie publiczne, jako instytucja Prawa zamówień publicznych [PRZEDSPRZEDAŻ]](/gfx/prawopl/_thumbs/produkty_foto/83350/978-83-8438-120-5_,mn6D62SdolTgn7bKqdfXjIVm.jpg)


