- Doceniam zaangażowanie samorządów, które uczestniczą w programie. Pokazują Państwo, że celem samorządności jest nie tylko dobra organizacja, ale także otwartość na potrzeby mieszkańców i spełnianie ich oczekiwań – napisał w liście do uczestników gali wręczenia nagrody Super Samorząd 2013 Prezydent RP Bronisław Komorowski.

Laureatami Nagrody Super Samorząd 2013 zostali:
• Parlament Młodzieży Miasta Radomia i władze samorządowe Radomia
• Sołectwo Rębiszów i władze samorządowe gminy Mirsk
• Stowarzyszenie „Kuźnia Inicjatyw Niebanalnych" i władze samorządowe gminy Kozielice
• Stowarzyszenie Nowy Międzychód i władze samorządowe gminy Międzychód
• Stowarzyszenie „Wspólne Wójtowo" i władze samorządowe gminy Barczewo

- Nagrodzono te gminy, w których mieszkańcy wzięli na siebie współodpowiedzialność za podejmowane decyzje, a włodarze chętnie podzielili się władzą. Jury doceniło nowe, ciekawe pomysły na angażowanie różnych grup mieszkańców. Wśród laureatów są za równo gminy wiejskie jak i miejskie, w prowadzonych działaniach brała udział młodzież, a także seniorzy.- mówi Joanna Załuska dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór z Fundacji im. Stefana Batorego.

W tym roku o nagrodę rywalizowało 250 formalnych i nieformalnych grup z całego kraju. Część dokonywała zmian w przestrzeni, np. rewitalizowała zaniedbane parki, przygotowywała pomysły zagospodarowania polnych dróg część działała na rzecz lepszej komunikacji z lokalną władzą i np. we współpracy z urzędem przygotowywała mobilne aplikacje na smartfony, dzięki którym w każdej chwili można skontaktować się z radnym, jeszcze inni wprowadzali budżety obywatelskie w swoich gminach. Dzięki ich działaniom mieszkańcy mogli wziąć losy gmin w swoje ręce.

- Cieszę się, że coraz częściej mieszkańcy na co dzień korzystają z możliwości, które daje im demokracja. Rośnie świadomość własnych praw i chęć angażowania się. Mam nadzieję, że pokaże to również frekwencja wyborcza. W tym roku do urn pójdziemy aż dwa razy: podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego i samorządowych. Pamiętajmy o tym, że udział w głosowaniu to nasze prawo, korzystajmy z niego, aby wybrać świadomie swoich przedstawicieli – apelował Aleksander Smolar prezes Fundacji im. Stefana Batorego.

Akcja Masz Głos, Masz Wybór, w ramach której przyznawana jest nagroda Super Samorząd, to realizowany od 12 lat ogólnopolski projekt Fundacji im. Stefana Batorego. W 2013 roku jej partnerami były: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracownia Zrównoważonego Rozwoju, Sieć Obywatelska – Watchdog Polska oraz Stowarzyszenie Szkoła Liderów.

W 2014 roku uczestnicy akcji zajmą się przygotowywaniem swoich gmin do wyborów i prowadzeniem debat wyborczych. Wspólnie postaramy się pomóc mieszkańcom dokonać świadomych wyborów przy urnach. Do akcji można zgłosić się już dziś na www.maszglos.pl.