Projekt ustawy stanowi realizację postulatu zawartego w petycji P9-50/17 wniesionej do Senatu w dniu 11 grudnia 2017 r. Autor petycji zwrócił się o wprowadzenie zmiany w art. 57 Kodeksu postępowania administracyjnego (k.p.a.), w taki sposób aby nadanie pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej było zrównane w skutkach z nadaniem pisma w polskiej placówce pocztowej.

Pismo można złożyć w konsulacie, ale to niewystarczające

Petycja była uzasadniona potrzebą ułatwienia obywatelom Polski udziału w obrocie prawnym w przypadkach gdy przebywają na terenie innych państw Unii Europejskiej. Dotychczasowa możliwość złożenia pisma w konsulacie jest niewystarczająca.

Wnoszący petycję zwrócił uwagę, że procedura cywilna, karna i sądowo- administracyjna już uwzględniają możliwość nadania pisma w placówce pocztowej w innym państwie należącym do Unii Europejskiej.

Co się zmieni?

W obecnym stanie prawnym, na podstawie art. 57 § 5 k.p.a. termin na dokonanie czynności uważa się za zachowany, jeżeli przed jego upływem pismo zostało:

  1. wysłane  w  formie  dokumentu  elektronicznego  do  organu  administracji  publicznej, a nadawca otrzymał urzędowe poświadczenie odbioru;
  2. nadane w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego w rozumieniu ustawy – Prawo pocztowe;
  3. złożone w polskim urzędzie konsularnym;
  4. złożone przez żołnierza w dowództwie jednostki wojskowej;
  5. złożone przez członka załogi statku morskiego kapitanowi statku;
  6. złożone przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego.

Po zmianie nadanie pisma w placówce pocztowej operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej będzie równoznaczne z wniesieniem pisma do organu.

Ponadto przepis rozciąga powyższą zasadę na pisma nadane w placówkach pocztowych Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu  (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

 

 

Konsekwencją wprowadzenia powyższych zmian jest analogiczna zmiana art. 40 § 4 k.p.a. Ograniczony zostanie zakres zastosowania tego przepisu (nakazującego wskazanie pełnomocnika dla doręczeń) do sytuacji, w której strona ma miejsce zamieszkania, zwykłego pobytu lub siedzibę w państwie, które nie jest członkiem Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym. W rezultacie w stosunkach między organem a stroną mającą miejsce zamieszkania, zwykłego pobytu lub siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub innego państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym  Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym konieczne będą tzw. efektywne doręczenia zarówno wówczas, gdy będzie to pierwsze doręczenie (doręczenie skargi lub wniosku), jak i kolejne doręczenia w toku postępowania.

Ustawa trafi teraz do Senatu, a ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Czytaj też: Dokumenty samochodu można już mieć w telefonie >