Radni mają się zająć uchwałami nt. granic okręgów wyborczych podczas marcowych sesji. Zgodnie z wytycznymi Państwowej Komisji Wyborczej rady zobowiązane są do dokonania podziału gmin na okręgi wyborcze w wyborach do rady gminy w terminie 60 dni od dnia wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych, czyli do 1 kwietnia 2018 r.

PKW zaleca, aby przed wniesieniem wniosku w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze pod obrady rady gminy wójt (burmistrz, prezydent miasta) przedstawił właściwemu komisarzowi wyborczemu, w trybie konsultacji, opracowany projekt. Jeżeli w gminach dotychczasowy podział na okręgi wyborcze spełnia wymogi Kodeksu wyborczego, rada gminy może podjąć uchwałę w sprawie podziału gminy na okręgi wyborcze określającą takie same granice okręgów wyborczych jak obowiązujące dotychczas.

Poznań ma już nowy kształt okręgów wyborczych

We wtorek poznańscy radni przyjęli podział miasta na nowe okręgi wyborcze. Prezydent Jacek Jaśkowiak stosownie do przepisów Kodeksu wyborczego przyjął projekt nowego podziału miasta, który zakłada utworzenie w mieście 6 okręgów, w tym dwóch 5-mandatowych i czterech 6-mandatowych. Do tej pory w Poznaniu było 7 okręgów: dwa 6-mandatowe i pięć 5-mandatowych.

Jak nas poinformował Wojciech Kasprzak, dyrektor Wydziału Organizacyjnego poznańskiego magistratu, po ostatnich wyborach samorządowych liczba radnych Rady Miasta Poznania wynosiła 37, ponieważ liczba mieszkańców przekraczała 500 tys. - Z uwagi na spadek liczby mieszkańców poniżej 500 tys., w najbliższych wyborach mieszkańcy Poznania będą wybierać 34 radnych – podkreślił.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


W wielu miastach bez zmian

Okręgi wyborcze do wyborów radnych w 2018 r. zostaną ustalone przez Radę Miasta Bydgoszczy w marcu. Jak podkreśliła Marta Stachowiak, rzecznik prasowy magistratu, okręgi wyborcze mają charakter maksymalnie stały. - Zmiana granic występuje rzadko, najczęściej są dodawane nowe ulice w istniejących okręgach – dodała.

Po nowelizacji Kodeksu wyborczego liczba radnych w białostockiej Radzie Miasta pozostaje bez zmian - 28 radnych. - Obecnie trwają prace nad uchwałą w sprawie okręgów wyborczych, prezydent miasta przedstawi projekt na marcowej sesji Rady Miasta – poinformowała Agnieszka Błachowska z  Departamentu Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego w Białymstoku.

Również w Olsztynie przygotowany projekt uchwały dotyczącej podziału gminy na stałe okręgi wyborcze oraz ustalenia ich granic, numerów i liczby radnych wybieranych w każdym okręgu nie zakłada zmian. Jak się dowiadujemy w biurze komunikacji, w proponowanych zapisach utrzymywany jest ten podział, który obowiązywał wcześniej, ponieważ spełnia wymogi Kodeksu wyborczego. Podobnie nie zmienią się granice, liczba okręgów wyborczych oraz liczba radnych w Kielcach i Lublinie.

Podział Krakowa i Warszawy wymaga modyfikacji

W Krakowie zaplanowano odbycie czytań projektu na sesjach w dniach 14 i 28 marca. - Zaistniałe zmiany w liczbie ludności nie skutkują koniecznością zmiany dotychczasowej liczby mandatów radnych, która wynosi 43 – powiedział Piotr Bukowski, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Nadzoru Urzędu Miasta Krakowa.

Jak dodał, biorąc pod uwagę uwarunkowania formalno-prawne dotyczące zasad tworzenia okręgów wyborczych - liczbę ludności w okręgu i obliczaną normę przedstawicielstwa, aktualny podział Krakowa na okręgi wyborcze wymaga modyfikacji. - Jednak Rada Miasta Krakowa może dowolnie kształtować ten podział w granicach obowiązującego prawa, zatem o liczbie zmian granic okręgów oraz ewentualnej zmianie liczby samych okręgów będzie można mówić po przegłosowaniu przez radę uchwały, bo na etapie procedowania kluby radnych mają możliwość zgłaszania poprawek w tym względzie do przegłosowania przez radę – podkreślił Piotr Bukowski.

Liczba radnych Rady m.st. Warszawy jest stała i określona ustawą o ustroju m.st. Warszawy i wynosi 60. - Obecnie mamy 9 okręgów do Rady m.st. Warszawy. Trzeba będzie dokonać zmian w granicach okręgów w związku z ostatnią nowelizacją  Kodeksu wyborczego, która zmniejszyła limity mandatów w okręgu wyborczym na od 5 od 8 (poprzednio było od 5 do 10) oraz zmianą liczby mieszkańców w poszczególnych dzielnicach - poinformował stołeczny Wydział Prasowy. Projekty będą przedmiotem obrad Rady m.st. Warszawy w najbliższych tygodniach. 


Kodeks wyborczy stanowi, że podział na okręgi wyborcze, ich granice i numery oraz liczbę radnych wybieranych w każdym okręgu ustala, na wniosek wójta, rada gminy według jednolitej normy przedstawicielstwa obliczonej przez podzielenie liczby mieszkańców gminy przez liczbę radnych wybieranych do danej rady. O liczbie radnych w danej gminie decyduje wojewoda w porozumieniu z komisarzem wyborczym. Przy podziale miasta na okręgi wyborcze konieczne jest uwzględnienie liczby osób zameldowanych, ujętych w rejestrze wyborców.

Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym w skład rady wchodzą radni w liczbie: piętnastu w gminach do 20 tys. mieszkańców, dwudziestu jeden w gminach do 50 tys. mieszkańców, dwudziestu trzech w gminach do 100 tys. mieszkańców, dwudziestu pięciu w gminach do 200 tys. mieszkańców oraz po trzech na każde dalsze rozpoczęte 100 tys. mieszkańców, nie więcej jednak niż czterdziestu pięciu radnych.

Czytaj też: Rady muszą podzielić gminy na okręgi wyborcze do 1 kwietnia