Gryf widnieje m.in. w herbie założycieli Mielca - rodu Mieleckich, a współcześnie można go znaleźć także w herbie powiatu mieleckiego. Jak podkreślił rzecznik, to mieszkańcy podczas wcześniejszych konsultacji zdecydowali, że na Rynku stanie pomnik Gryfa.

„Podczas konsultacji z mieszkańcami zaproponowanych zostało pięć tematów konstrukcji, która ma stanąć na rynku starego miasta. Były to: bracia Jan i Bernardyn Mieleccy; bracia Mieleccy i Gryf (razem); grupa figuralna symbolizująca handel na dawnym Rynku; makieta Rynku z przełomu wieków XIX i XX oraz sam Gryf. W przesyłanych do urzędu opiniach mielczanie zdecydowanie wskazali Gryfa” - dodał.

Montaż konstrukcji Gryfa jest jednym z elementów przebudowy Rynku; sama przebudowa już zakończyła, a jej koszt wyniósł 1,5 mln zł. Projekt Gryfa przygotowali krakowscy artyści Agnieszka Świerzowicz-Maślaniec i Marek Maślaniec.

Jak zaznaczył Urbański, postać Gryfa została przygotowana w trzech różnych pozach - różnią się one m.in. ułożeniem szponów. „Aby mieszkańcy lepiej sobie mogli wyobrazić efekt prac, przygotowane zostały wizualizacje zachowujące proporcje konstrukcji i otoczenia. O tym, która z wersji zostanie wybrana do realizacji, zadecydują mieszkańcy, którzy swój głos mogą oddać m.in. mailowo, a także pocztą tradycyjną” - podkreślił rzecznik.

Głosowanie potrwa do 20 stycznia. Pomnik Gryfa na mieleckim Rynku ma stanąć jeszcze w tym roku.