Trybuny nowej części stadionu mogą pomieścić 7,7 tys. osób, gotowe jest zaplecze socjalne, m.in. szatnie, sale konferencyjne i sektor do pracy dla dziennikarzy oraz parking. Prawdziwy sprawdzian nowa część stadionu przejdzie 24 sierpnia, gdy w ramach rozgrywek piłkarskiej ekstraklasy Jagiellonia Białystok zagra mecz z Pogonią Szczecin.

Jak przyznał w poniedziałek na konferencji prasowej zorganizowanej na stadionie prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski, budowa przebiegała z trudnościami.

Pierwotnie cały stadion miał być bowiem gotowy w 2012 roku. Miasto jednak wypowiedziało umowę zwycięzcy pierwszego przetargu, polsko-francuskiemu konsorcjum. Powodem były opóźnienia w pracach. Sprawa trafiła do sądu (tam wciąż nie ma rozstrzygnięcia, miasto domaga się kar umownych, ale konsorcjum również złożyło takie żądanie w pozwie wzajemnym - PAP), a w drugim przetargu wybrano konsorcjum hiszpańsko-polskie. Zaproponowana przez nie cena - to prawie 206,5 mln zł netto.

Tu również nie udało się utrzymać pierwotnie ustalonego terminu (połowa lutego), bo część stadionu zapisana w umowie jako pierwszy etap inwestycji gotowa jest dopiero teraz. Cały obiekt ma być gotowy w lipcu 2014 roku.

Na najbliższą niedzielę 18 sierpnia zaplanowano dzień otwarty na stadionie. Mieszkańcy w godz. 12.00-18.00 będą mogli zobaczyć gotową część obiektu i zajrzeć tam, gdzie zwykle dotrzeć nie będą mogli, np. do szatni sportowców, loży VIP czy miejsc pracy dziennikarzy.

"Mam nadzieję, że stadion będzie dobrze służył białostoczanom" - dodał Truskolaski. Na stadionie mają odbywać się nie tylko mecze piłkarskie, ale także np. koncerty, a w pomieszczeniach - spotkania biznesowe.

Nowy stadion w Białymstoku powstaje w miejscu dawnego obiektu. Gdy trwał pierwszy etap budowy, użytkowana była cały czas druga połowa trybun starego stadionu, odbywały się mecze piłkarskie.

Po zakończeniu całej inwestycji, miejski stadion w Białymstoku ma być obiektem na 22,5 tys. widzów, spełniającym standardy UEFA. Jednym ze źródeł finansowania są fundusze unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Za inwestycję odpowiada spółka z o.o. Stadion Miejski, w której 100 proc. udziałów ma miasto Białystok.