Janicki formalnie obejmie urząd po zaprzysiężeniu na senatora Obremskiego. Dotychczasowy wiceprezydent zdobył mandat w Senacie w okręgu nr 8, pokonując m.in. kandydata popieranego przez PO, prof. Leona Kieresa. Obremski to jedyny kandydat inicjatywy Obywatele do Senatu, który w skali kraju zdobył mandat.

 

Janicki, oprócz kierowania departamentem ds. społecznych, był również pełnomocnikiem ds. organizacji we Wrocławiu piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. Jak poinformował w środę na konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicza, Janicki nadal będzie we Wrocławiu odpowiedzialny za przygotowania miasta do turnieju, zaś nowy dyrektor departamentu ds. społecznych zostanie przedstawiony w ciągu tygodnia.

 

Obremski jako wiceprezydent Wrocławia odpowiadał m.in. za edukację i kulturę. „Obowiązki te przejmie Michał Janicki i nie mam wątpliwości, że sobie z tym poradzi” - powiedział Dutkiewicz.

 

Janicki powiedział dziennikarzom, że priorytetem sprawowanego przez niego urzędu będą przede wszystkim sprawy związane z oświatą. „Naszym celem jest, aby Wrocław miał drugi wynik w Polsce, jeśli chodzi o oświatę. W tej chwili plasujemy się na trzecim, czwartym miejscu. Chodzi o podwyższenie poziomu edukacji w mieście i szeroko pojęte inwestycje w ten obszar” - mówił.

 

Istotnym zadaniem, jakie stawia przed sobą nowy wiceprezydent ma być również wykorzystanie możliwości, jakie daje organizacja piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 oraz tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 r. „To ogromne projekty, które mogą wynieść Wrocław na kolejne poziomy. Trzeba przekuć te wydarzenia w duży sukces” - mówił Janicki.

 

Michał Janicki jest członkiem Platformy Obywatelskiej. (PAP)

 

pdo/ son/ ura/