Gorzów Wielkopolski (PAP) - Od 2 listopada w województwie lubuskim rusza całodobowa, bezpłatna, infolinia, dzięki której mieszkańcy będą mogli uzyskać informacje o wolnych miejscach w schroniskach, noclegowniach, a także o punktach pomocy czy jadłodajniach.

Infolinia, która działać będzie pod numerem 0 800 190 160, to jeden z elementów Akcji Zima, którą koordynuje wojewoda lubuski Helena Hatka.

Wojewoda zaapelowała w środę do samorządowców, by wcześniej zadbali o stan dróg oraz ulic w swoich miastach i gminach, a także o przygotowanie odpowiedniej bazy noclegowej dla bezdomnych.

Obecnie w regionie działa 70 placówek z ponad 500 miejscami noclegowymi, ale jesienią i zimą liczba tych placówek zwiększy się do 83.

Do samorządów trafi także 20 agregatów prądotwórczych, które będą pomocne w przypadku uszkodzenia linii energetycznych.

Służby wojewody będą także kontrolować stan ok. 850 km dróg krajowych i ok. 1560 km dróg wojewódzkich, a także szlaki kolejowe.

Na bieżąco monitorowany będzie stan rzek, głównie Warty i Odry, które poprzez zamarznięcie mogą doprowadzić do powodzi zatorowych. "W przypadku zagrożenia mamy jednak do wykorzystania cztery lodołamacze, które przypłyną do nas ze strony Szczecina" - poinformowała Hatka.

Pracownicy nadzoru budowlanego przeprowadzą także kontrole dachów budynków wielkopowierzchniowych. (PAP)