Prezydent Łodzi podczas czwartkowej konferencji prasowej poinformowała, że nie skorzysta z wynikającego z Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta prawa do podwyższenia czynszów i w 2014 r. nie będzie takich podwyżek w mieszkaniach komunalnych w Łodzi.

"Już na poziomie kształtowania budżetu na przyszły rok, czyli od lipca, nie uwzględnialiśmy żadnych podwyżek czynszu" - powiedziała Zdanowska. Zdaniem urzędników magistratu będzie to pierwszy rok bez takich podwyżek.

Zdanowska skierowała też do RM uchwałę dot. zmiany Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta, w której zaproponowała, aby rodziny wielodzietne posiadające troje lub więcej dzieci i mieszkające w lokalach o pow. powyżej 80 m kw. płaciły stawkę czynszu taką, jaka obowiązuje w mniejszych lokalach.

W Łodzi w przypadku lokali o pow. powyżej 80 m kw. obowiązuje stawka w wysokości 130 proc. stawki bazowej wynoszącej od kwietnia tego roku 7,02 zł za m kw. "W przypadku np. rodziny pięcioosobowej, która mieszka w lokalu gminnym o powierzchni 90 m kw. ulga w opłacie czynszowej wyniesie ok. 200 zł miesięcznie" - wyjaśniła prezydent Łodzi.

Uchwała ma wejść pod obrady RM w połowie października i jeśli radni przyjmą zmiany, obniżki mogą obowiązywać już w listopadzie - po upływie 14 dni od daty ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego.

Na razie nie wiadomo, ile konkretnie rodzin skorzysta z tej obniżki. Zdaniem zastępcy dyrektora Wydziału Budynków i Lokali UMŁ Andrzeja Chojnackiego, bardzo często rodziny wielodzietne nie przyjmowały dotąd lokali o pow. powyżej 80 m kw. z powodu wyższego czynszu. "Rodzina wielodzietna potrzebuje dużej przestrzeni i takie lokale chętnie byłyby przyjmowane. Mam nadzieję, że w ciągu najbliższego miesiąca - jeśli RM przyjmie tę uchwałę - taka możliwość będzie" - dodał.

Z Łódzkiej Karty Dużej Rodziny mogą korzystać rodziny mające troje i więcej dzieci. W Łodzi jest ok. 4700 takich rodzin. Pierwsze karty wydano w lipcu, a dotąd - według danych magistratu - 874 rodziny złożyły wnioski o wydanie prawie 4,5 tys. kart; odebrano ponad 3035 kart.

Ich posiadacze mają m.in. zniżki oferowane przez kilkanaście instytucji miejskich tj. teatry, muzea, baseny szkolne, pływalnie MOSIR, żłobki, przedszkola, zoo, Ogród Botaniczny czy Palmiarnia oraz siedem instytucji kulturalnych nadzorowanych przez marszałka województwa łódzkiego: Teatr Wielki, Filharmonię, Teatr im. Jaracza, Muzeum Sztuki, Muzeum Archeologiczne i Łódzki Dom Kultury.

W programie uczestniczy także 15 przedsiębiorców prywatnych m.in. AquaPark, kino Charlie, księgarnie PWN, księgarnia internetowa, szkoły językowe, 12 aptek z sieci "Magiczna", sklep ze sprzętem medycznym, szkoła tańca, niepubliczna przychodnia zdrowia, studio fotograficzne, firma taksówkowa, sklep meblowy. Miasto prowadzi także rozmowy z innymi przedsiębiorcami.

Wkrótce ma wejść w życie uchwała dot. 75 proc. ulgi od wartości biletu normalnego imiennego sieciowego 30- lub 90-dniowego dla dzieci i młodzieży do 25. roku życia. Miasto przygotowuje także rozwiązania prawne umożliwiające rekompensatę wielodzietnym rodzinom opłat za odbiór śmieci.