Jak poinformował łódzki magistrat, na tegoroczną edycję konkursu swoje projekty, w zakresie zdrowego żywienia i aktywności fizycznej dzieci i młodzieży, przesłało 20 miast z 14 krajów Europy. Komisja złożona z międzynarodowych ekspertów wyłoniła cztery najlepsze projekty: z Nancy (Francja), Aachen i Gelsenkirchen (Niemcy) oraz Łodzi, która zdobyła główną nagrodę. Wręczono ją w poniedziałek na finałowej gali.

Wiceprezydent Łodzi Krzysztof Piątkowski mówił w czwartek na spotkaniu z dziennikarzami, że Łódź jest pierwszym miastem w Polsce, które otrzymało tę nagrodę. "Międzynarodowa komisja doceniła to, że nasz projekt jest już realizowany i przynosi wymierne efekty, a także dlatego, że można go wdrażać we wszystkich pozostałych miastach" - mówił Piątkowski.

Projekt "Zainwestuj w zdrowie" adresowany jest do dzieci, młodzieży oraz nauczycieli łódzkich szkół i przedszkoli, w szczególności placówek należących do Łódzkiej Sieci Szkół i Przedszkoli Promujących Zdrowie. Różnymi formami działań objęto w sumie mniej więcej 60 tys. osób.

Nauczyciele i dyrektorzy placówek mieli za zadanie stworzyć w szkołach i przedszkolach warunki sprzyjające zdrowemu odżywianiu i aktywności fizycznej. Dla nauczycieli przygotowano szkolenia i konferencje edukacyjne: "Od szkolnych sklepików do zdrowych nawyków" oraz "Co zamiast chipsów". Ajenci szkolnych sklepików zobowiązani zostali do zwiększenia asortymentu zdrowej żywności i wycofania żywności niekorzystnie wpływającej na zdrowie uczniów.

Dla dzieci i młodzieży przygotowano m.in. I Wiosenny Tydzień Promocji Zdrowia pod hasłem "Chcę jeść zdrowo", w którym wzięło udział 77 placówek, a także zajęcia edukacyjne: "Jedz na zdrowie” i "Od najmłodszych lat dbam o zdrowie".

W projekcie znalazły się także porady i konsultacje dla dzieci z nadwagą i ich rodziców, program "Trener osiedlowy”, który proponuje aktywne spędzanie wolnego czasu w pobliżu miejsca zamieszkania oraz "Szkolne mistrzostwa Łodzi" w wybranych dyscyplinach sportu.

Projekt, w ramach programu "Łódź – Zdrowe Miasto", realizował Urząd Miasta Łodzi oraz Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Pieniądze na jego realizację - 740 tys. zł - pochodziły z miejskiej kasy.