Do Łodzi przyjechać ma ponad 150 samorządowców m.in. z Drezna, Salzburga, Wenecji, Kowna, Wiednia, Monachium, Kopenhagi, Cambridge i przedstawiciele europejskich regionów. Tematem rozmów ma być rewitalizacja miast.

"Łódź jest polskim liderem, jeśli chodzi o rewitalizację centrum miasta. Chcemy się tą rewitalizacją chwalić, chcemy dyskutować. Podsumujemy 10 lat rozszerzenia UE, będzie to także czas po wyborach do PE. Samorządowcy z całej Europy będą mówić też o nowych wyzwaniach" - mówił na konferencji prasowej radny Tomasz Kacprzak, który jest jednym z reprezentantów Związku Miast Polskich w CEMR.

Według niego jednym z takich wyzwań będzie rewitalizacja miast, a wystawa International Expo w 2022 roku, o której organizację ma starać się Łódź, będzie poświęcona właśnie rewitalizacji obszarów miejskich.

Zdaniem prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, takie spotkanie samorządowców z całej Europy to duża promocja dla Łodzi; da ono również możliwość dyskusji na temat International Expo. "W większości są to politycy, którzy mają dostęp do decydentów, którzy będą później podejmowali decyzję o przyznaniu roli gospodarza Expo 2022, dlatego ten przyjazd jest dla nas bardzo ważny" - zaznaczyła Zdanowska.

International Expo, które organizowane są pomiędzy wystawami światowymi, mają tematykę zawężoną do jednego konkretnego problemu. Łódź miałaby się ubiegać o zorganizowanie International Expo w 2022/2023 roku, a tematem wystawy byłaby kompleksowa rewitalizacja obszarów miejskich.

Europejska Rada Gmin i Regionów powstała w 1951 roku. Zrzesza 57 organizacji samorządowych z 41 krajów Europy (w tym wszystkich 27 państw UE). Prezydentem CEMR od grudnia tego roku jest Annemarie Jorritsma-Lebbink - burmistrz holenderskiego Almere. Przedstawicielami polskich organizacji: Związku Miast Polskich i Związku Powiatów Polskich są m.in. prezydent Łodzi i Warszawy.