Kto powinien przewieźć zwłoki osoby zmarłej w domu w sytuacji, gdy stwierdzenia zgonu dokonał lekarz Zespołu Ratownictwa Medycznego Specjalistycznego?

Przyczyna zgonu jest niejasna i istnieje podejrzenie zgonu z powodu choroby zakaźnej.

Kto powinien pokryć koszty sekcji zwłok?

Odpowiedź

Zgodnie z art. 27 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.; dalej jako: u.z.z.z.) lekarz lub felczer, który rozpoznaje zgon z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, ma obowiązek, w ciągu 24 godzin od momentu rozpoznania lub powzięcia podejrzenia zakażenia, choroby zakaźnej lub zgonu z powodu zakażenia lub choroby zakaźnej, zgłoszenia tego faktu:
1) państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu właściwemu dla miejsca rozpoznania zakażenia lub choroby zakaźnej lub
2) państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi sanitarnemu, lub
3) innym podmiotom właściwym ze względu na rodzaj choroby zakaźnej, zakażenia lub zgonu z powodu choroby zakaźnej.

Zgodnie z art. 13 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jedn.: Dz. U. z 2000 r. Nr 23, poz. 295 z późn. zm.), zwłoki osób zmarłych lub zabitych w miejscach publicznych przewozi się przed ich pochowaniem, na wniosek właściwego organu, do zakładu medycyny sądowej, a w razie jego braku na obszarze powiatu - do najbliższego szpitala mającego prosektorium, celem ustalenia przyczyny zgonu. Organizowanie tego przewozu należy do zadań powiatu. Przepis nie mówi o zgonie w domu, ale należy uznać, że powołany przepis dotyczy zgonów innych niż szpitalne. W praktyce przewozami takimi zajmują się zakłady pogrzebowe zakontraktowane przez policję lub w tym wypadku przez gminę. Co do sekcji zwłok także brak wyraźnych regulacji. W przypadku śmierci domowej może wchodzić w grę także sekcja tzw. "prokuratorska" wykonywana na podstawie art. 209 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. Nr 89, poz. 555 z późn. zm.). O takiej sekcji decyduje prokurator. W zasadzie więc w przypadku zgonu w domu należy - przy założeniu, że lekarz stwierdził zgon - wezwać policję. Organy policji zbadają czy mamy do czynienia z udziałem osoby trzeciej w zgonie i czy tym samym konieczna jest sekcja tzw. prokuratorska. W razie podejrzenia choroby zakaźnej lekarz jest obowiązany w terminie 24 godzin powiadomić instytucje wskazane w części wstępnej odpowiedzi. Przepisy nie regulują zasad finansowania sekcji. Autorka zwraca jedynie uwagę, że niedoskonałość rozwiązań prawnych w tym zakresie jest publicznie dyskutowana.