W poniedziałek gala zorganizowana została już po raz kolejny w Filharmonii Koszalińskiej. Statuetki zaprojektowane i wykonane przez Beatę Marię Orlikowską wręczył prezydent miasta Piotr Jedliński.

"Wybór był trudny, bo w 2017 r. wiele się działo w Koszalinie" – powiedział Jedliński do przedstawicieli samorządów, kultury, nauki i biznesu z regionu. Mówił m.in. o drogowych inwestycjach, reformie oświaty; zapewnił też, że miasto ma jasna wizję rozwoju kultury. Przypomniał też honorową obywatelkę Koszalina, jedną z pierwszych osadniczek, Marię Hudymę, która zmarła w wieku 104 lat.

Biskup pomocniczy diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej Krzysztof Zadarko w nowym roku życzył wszystkim, by "w tym co robimy, chodziło o dobro wspólne, nie o własne korzyści".

+Koszalińskie Orły+ w dziedzinie +Gospodarka+ otrzymała spółka MPS International za silną pozycję na rynku krajowym i zagranicznym oraz 25-lecie działalności i stały rozwój. Firma powstała w Szwecji, ale po kilkunastu latach w 1991 r. przeniosła się do Polski, produkując kosmetyki, butelki i środki czystości w koszalińskiej fabryce. Liczne certyfikaty i nagrody potwierdzają stosowanie przez firmę, w której pracuje ok. 300 osób, nowoczesnych materiałów, technologii i rozwiązań organizacyjnych.

W dziedzinie +Innowacja+ Orła otrzymał zespół TEDx Koszalin za twórczą iskrę w mieście, energię i zapał sięgania po niemożliwe. TEDx to licencjonowany cykl niezależnie organizowanych wydarzeń, gromadzących lokalne społeczności. Organizatorami tego koszalińskiego jest grupa lokalnych pasjonatów, która "organizując wydarzenie TEDx Koszalin pragnie wnieść swój pozytywny wkład w rozkwit miasta”.

W dziedzinie +Edukacja i Oświata+ nagrodzono Obserwatorium Astronomiczne w Koszalinie za popularyzowanie wiedzy astronomicznej. Powstało w ramach realizacji jednego ze zwycięskich projektów Budżetu Obywatelskiego na 2015 r., a działalność rozpoczęło we wrześniu 2016 r. Od tego czasu przeprowadziło ok. 200 lekcji dla grup szkolnych, ponad 80 otwartych sobotnich wykładów z astronomii i zorganizowało 32 otwarte nocne pokazy nieba związane z określonymi wydarzeniami astronomicznymi. Udział w nocnych pokazach nieba sięga każdorazowo od stu do ponad trzystu osób, a kalendarz planowanych zajęć jest zarezerwowany przez przedszkola i szkoły na blisko cztery miesiące do przodu.

Klub Sportowy Gwardia Koszalin został nagrodzony w dziedzinie +Sport+ za skuteczne kultywowanie 70-letniej tradycji klubu, niezłomność i nieustającą miłość do piłki nożnej. Po 23 latach klub awansował do II Ligi Centralnej Polskiego Związku Piłki Nożnej rundy jesiennej w sezonie 2017/2018 piłki nożnej mężczyzn.

W dziedzinie +Społeczna odpowiedzialność+ statuetkę odebrało Stowarzyszenie Koszalińskie Centrum Wolontariatu za niesienie otuchy i nadziei, dzielenie się pasją bezinteresownego pomagania oraz skuteczne promowanie idei wolontariatu. Centrum współpracuje z 11 szkolnymi klubami wolontariusza, włącza się w akcje charytatywne prowadzone przez różne organizacje pozarządowe. Było organizatorem "Marszu Życzliwości", w minionym roku zaangażowało się w akcję, której celem było zwiększenie bezpieczeństwa koszalińskich seniorów. Stowarzyszenie zostało nominowane do tytułu "Najlepszy społecznik Pomorza Zachodniego", a także otrzymało I nagrodę za najlepiej wypromowaną inicjatywę oddolną "Dołącz Do Gry!".

Podczas noworocznego spotkania publiczność wysłuchała piosenek z przedwojennych filmów w wykonaniu Orkiestry Filharmonii Koszalińskiej pod dyrekcją Jana Walczyńskiego z udziałem solisty Piotra Rafałko. Koncert dała też Daria Zawiałow, ubiegłoroczna wyróżniona.

Jedliński przedstawił również nową markę Koszalina - +Koszalin Centrum Pomorza+ , która ma pomóc, by Koszalin stał się liderem wśród 100-tysięcznych polskich miast i poprzez swoje centralne położenie w trójkącie Szczecin-Gdańsk-Poznań, kluczowym ośrodkiem gospodarczym całego Pomorza. (PAP)