Zarząd związku wskazuje, że obecnie priorytetowym zadaniem dla gmin i powiatów stało się zabezpieczenie potrzeb uchodźców z Ukrainy. Zarówno urzędnicy, jak i służby miejskie wykonują aktualnie wiele zadań pomocowych, w tym przygotowują miasta, gminy i powiaty na szereg problemów związanych z rozwijającym się kryzysem uchodźczym i humanitarnym. Zadanie to jest dużym wyzwaniem organizacyjnym angażującym w znacznym stopniu siły i środki dostępne w jednostkach samorządu terytorialnego.

Czytaj też: System kontroli zarządczej w jednostce samorządu terytorialnego >

Zarząd Związku podkreśla też, że planowane, jak i doraźne kontrole prowadzone w jednostkach samorządu terytorialnego, czy instytucjach im podlegających zawsze generują potrzebę zaangażowania szeregu pracowników, którzy aktualnie mocno obciążeni są dodatkowymi obowiązkami.

- Obecnie w jednostkach samorządowych reprezentowanych przez Śląski Związek Gmin i Powiatów trwa w niektórych przypadkach po kilka kontroli jednocześnie. Jesteśmy świadomi konieczności działań kontrolnych, jednak stoimy na stanowisku, że obecna, wyjątkowa sytuacja wymusza na nas koncentrację działań na najważniejszych sprawach, a dodatkowe obciążanie pracowników obowiązkami wynikającymi z prowadzonej kontroli nie ułatwia naszych działań – wskazują samorządowcy.

Czytaj też: Działalność regionalnych izb obrachunkowych w aspekcie kontroli i nadzoru nad jednostkami samorządu terytorialnego >

Zarząd Śląskiego Związku Gmin i Powiatów apeluje więc o zaniechanie lub przesunięcie w czasie kontroli mających się odbyć w jednostkach samorządu terytorialnego do czasu zakończenia bieżącego kryzysu uchodźczego.