Na zniesienie obowiązku meldunkowego trzeba będzie poczekać


Obowiązek meldunkowy już od dłuższego czasu uważany jest za relikt przeszłości, dlatego też kolejni politycy obiecywali jego zniesienie. Jeszcze do niedawna najgłośniej w tym kontekście mówiło się o dacie 1 stycznia 2014 r. Zgodnie jednak z zaakceptowanym przez rząd projektem ustawy o zmianie ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych oraz niektórych innych ustaw na zniesienie obowiązku meldunkowego będziemy musieli poczekać jeszcze trzy lata.

 
Zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 r.

Przedłożony przez ministra spraw wewnętrznych projekt nowelizacji przewiduje przesunięcie terminu wejścia w życie dwóch ustaw:
- ustawy o dowodach osobistych - na 1 stycznia 2015 r.
- ustawy o ewidencji ludności – na 1 stycznia 2015.

Nowelizacja ustawy o ewidencji ludności zakłada całkowite zniesienie obowiązku meldunkowego od 1 stycznia 2016 r.


Likwidacja części uciążliwych przepisów już od 1 stycznia 2013 r.

Choć sam obowiązek meldunkowy zostanie zniesiony dopiero za trzy lata, części udogodnień zostanie wprowadzona już w przyszłym roku. Od 1 stycznia 2013 r. nastąpi choćby likwidacja obowiązku meldunkowego wczasowiczów i turystów. Właściciele, dozorcy, administratorzy nieruchomości oraz zakładów pracy nie będą już mieli także obowiązku weryfikowania wypełniania wymogu meldunkowego przez mieszkańców i pracowników. Zwiększy się też czas przeznaczony na zameldowanie (z 4 do 30 dni).

Towarzyszące zameldowaniu formalności będą uproszczone. Zameldowanie w nowym miejscu, będzie oznaczało automatycznie wymeldowanie w miejscu poprzednim.

Zmniejszy się również katalog danych, które wymaga od nas urząd przy okazji meldunku. Nie będziemy musieli już zgłaszać informacji o wykształceniu, obowiązku wojskowym oraz przedkładania wojskowego dokumentu osobistego,

Wszystkie związane z obowiązkiem meldunkowym czynności będzie mógł załatwić w naszym imieniu pełnomocnik.


Nie będzie rewolucji dowodów osobistych

Przedłożona przez ministra spraw wewnętrznych nowelizacja ma także duży wpływ na przyszły kształt dowodów osobistych. Zrezygnowano z wizji wprowadzenia w najbliższym czasie tzw. elektronicznego dowodu osobistego. Wszystkie artykuły definiujące elektroniczną warstwę dowodu osobistego zostaną usunięte z ustawy o dowodach osobistych. Przesunięcie terminu wdrożenia dowodu elektronicznego jest uzasadniane pracami Komisji Europejskiej nad utworzeniem - do końca 2015 r. - jednolitego rynku cyfrowego. W jego efekcie mogą zostać wdrożone nowe instrumenty uwierzytelniające - niewykluczone jest, że będą one tańsze, prostsze i efektywniejsze niż elektroniczny dowód.
 

Źródło: premier.gov.pl

Czytaj też:
Koniec obowiązku meldunkowego
Nowy termin zniesienia obowiązku meldunkowego 
Właściciel lokalu jest stroną postępowania w sprawie meldunkowej innej osoby
1 stycznia 2014 zniknie obowiązek meldunkowy – organizacja wyborów będzie trudniejsza