1 stycznia 2016 r. – nowy termin zlikwidowania obowiązku meldunkowego


Termin zlikwidowania obowiązku meldunkowego był już wielokrotnie przekładany, najnowsze informacje mówią, że nastąpi to w styczniu 2016 r., dwa lata później niż zakładano. Roman Dmowski, wiceminister spraw wewnętrznych zapewnia, że zdaje sobie sprawę z niedogodności jednak w obecnej sytuacji jest to jedyne rozsądne rozwiązanie.


Plany były ambitne


Zgodnie z obietnicami rządu, jeszcze w tym roku każdy mógł mieć możliwość wyrobienia dowodu osobistego w dowolnym miejscu w kraju lub przez internet. Niestety nowe ustawy o ewidencji ludności i o dowodach osobistych, które miały zakładać takie rozwiązania, nie zostały uchwalone, a cały projekt znalazł się na dużym zakręcie.


Ustawy o ewidencji ludności i o dowodach osobistych za dwa lata

Wiceminister spraw wewnętrznych zapewnia, że planowana nowelizacja ustawy o dowodach osobistych, która usunie z dokumentów adres zameldowania zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. Sam obowiązek meldunkowy jak prognozuje Dmowski zniknie rok po wejściu w życie ustawy o ewidencji ludności.


PESEL2 i CEPiK: nieprawidłowości przy przetargach?

Jednym z powodów tak dużych opóźnień są podejrzenia nieprawidłowości przy przetargach na wykonanie systemów PESEL2 (do ewidencji ludności) i CEPiK (do ewidencji pojazdów i kierowców). Dmowski potwierdza, że MSW przeprowadziło kontrolę zamówień, która wykazała nie zawsze interesy zamawiającego stały na pierwszym miejscu i mogło się to przełożyć na wybór rozwiązań nie tyle złych, ile niekoniecznie najtańszych. Sprawą zajęło się Centralne Biuro Antykorupcyjne, które nie wyklucza, że w grę wchodzi również korupcja.


Obowiązek meldowania turystów zostanie zniesiony

Choć sam obowiązek meldunkowy będzie jeszcze obowiązywał, rząd przygotował projekt zmian, które powinny wejść w życie już w najbliższym czasie. Przygotowaliśmy nowelizację ustawy z 1974 r., która powinna szybko znaleźć się w Sejmie - zapowiada Roman Dmowski. Zmienia ona kilka najbardziej absurdalnych przepisów: likwiduje obowiązek meldowania turystów i wczasowiczów, obowiązek dozorców weryfikowania zameldowania lokatorów, wydłuża maksymalny czas na dokonanie zameldowania w nowym miejscu z czterech do 30 dni, znosi też kary za brak meldunku.


Źródło: Gazeta Wyborcza

Pisaliśmy o tym również:
1 stycznia 2014 zniknie obowiązek meldunkowy – organizacja wyborów będzie trudniejsza
Koniec obowiązku meldunkowego