Zgodnie z obowiązującymi wytycznymi dla komisji powołanych przez wojewodę straty można szacować wyłącznie wówczas, gdy na danym terenie zgodnie z Klimatycznym Bilansem Wodnym wystąpiła susza. Wytyczne dotyczą ogólnych zasad szacowania szkód w gospodarstwach rolnych i działach specjalnych produkcji rolnej, w których wystąpiły szkody spowodowane m.in. przez suszę, grad, powódź czy huragan.  

Przed zbiorem uprawy komisja powinna oszacować straty
Zanim rząd uruchomi pomoc dla rolników poszkodowanych suszą, trzeba oszacować straty. Mają to zrobić komisje, które dokonają takich szacunków. Powinny je powołać samorządy. - Jeżeli samorządy lokalne nie złożą wniosków o powołanie komisji szacujących straty spowodowane suszą, to zastąpią je wojewodowie, ale jednocześnie powiedzą, którzy wójtowie nie dopełnili takiego obowiązku – powiedział minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

Gminy przyjmują „wnioski suszowe”

Wójt Lidzbarka Warmińskiego Fabian Andrukajtis poinformował na stronie internetowej urzędu o możliwości złożenia wniosku o szacowanie szkód w uprawach rolnych. Druk wniosku znajduje się w Urzędzie Gminy oraz w postaci elektronicznej na stronie  internetowej gminy. 

Wójt gminy Staroźreby Józef Stradomski poinformował, że zgodnie z Monitoringiem Suszy prowadzonym przez IUNG Państwowy Instytut Badawczy w Puławach na terenie gminy szacowaniu podlegać mogą uprawy: zbóż ozimych, zbóż jarych, krzewów owocowych, drzew owocowych, truskawek, roślin strączkowych, rzepaku i warzyw gruntowych. Z uwagi na krótki termin szacowania szkód - zgłoszenia szkód można dokonać do 4 lipca. W Urzędzie Gminy Duszniki wniosek należy złożyć do 29 czerwca.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Jadwiga Nowatkiewicz, sekretarz mazowieckiej gminy Mała Wieś powiedziała, że w skład komisji suszowej wchodzi pięć osób – dwie z Mazowieckiej Izby Rolniczej, pracownik Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Płocku i dwóch przedstawicieli urzędu gminy w Małej Wsi. - U nas nie ma żadnych problemów, dostaliśmy dzisiaj akcept wniosku od wojewody i komisja suszowa działa i przyjmuje wnioski – podkreśliła. 

Wniosek o powołanie komisji ds. szacowania strat rolniczych gmina kieruje najpierw do wojewody, po jego akcepcie komisja może podjąć prace. Komisje suszowe mogą być 3-, 4- i pięcioosobowe. - Żeby to dobrze działało, to mamy w składzie 5 osób – zaznaczyła Jadwiga Nowatkiewicz. Wnioski o straty suszowe są przyjmowane do 5 lipca. Informacje na ten temat dla mieszkańców są zamieszczane m.in. na stronie gminy oraz w mediach społecznościowych.

Rolnicy nie sygnalizują zniszczeń

Dagmara Dzida, sekretarz gminy Pilchowice w woj. śląskim powiedziała nam, że do tej pory nie wpłynęły do urzędu wnioski od rolników. – Nie mamy nawet sygnałów, że zniszczenia spowodowane suszą mają miejsce i tylko dlatego  komisja nie działa – poinformowała. Natomiast zgodnie z obowiązującymi przepisami została w gminie powołana stała komisja do spraw szacowania szkód powstałych w wyniku suszy, a jej skład spełnia wymogi ustawowe. 

Dodała, że sołtysi z terenu gminy są zaangażowani i informują mieszkańców w swoich miejscowościach o możliwościach złożenia tego typu wniosku. Jednak do gminy wpływają tylko wnioski o szkody łowieckie, które są stale rozpatrywane i komisje szacują szkody na bieżąco. - Jeśli chodzi o suszę nie było wniosków i nie działamy na dzień dzisiejszy w tym zakresie – podkreśliła. 

Wiceminister rolnictwa Rafał Romanowski poinformował w środę, że dotychczas komisje działają w prawie 700 gminach - ok. 1600 gmin ich nie powołało. Według Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa (IUNG) suszą jest objętych ponad 90 proc. gmin w Polsce. Najbardziej dotknięte niedoborem wody są zboża jare i ozime, krzewy owocowe.

Straty w uprawach rolnych muszą być oszacowane przed żniwami, a już wkrótce rozpocznie się zbiór jęczmienia. Wiceminister dodał, że może się tak zdarzyć, że jedna komisja na terenie gminy nie będzie mogła oszacować strat. Cały czas jest podnoszona kwestia wsparcia finansowego, ale muszą być do tego sporządzone protokoły z szacowania strat. Od zaraz dostępne są mechanizmy pomocy w formie uzyskania niskooprocentowanych kredytów, odroczenia w opłacie składek np. do KRUS czy za czynsz dzierżawny do KOWR, umorzenia zapłaty podatku rolnego lub prolongaty zaciągniętych zobowiązań.

Według rolników pomoc dla poszkodowanych jest niewystarczająca. Minister Ardanowski poinformował, że będzie się starał, wraz z organizacjami rolniczymi, wypracować system pomocy, nie jest to jednak możliwe w ciągu kilku dni.