Chodzi o komisyjny projekt ustawy o zmianie ustawy o Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz o przedstawicielach Rzeczypospolitej Polskiej w Komitecie Regionów Unii Europejskiej (druk sejmowy nr 3284).

We wtorek wieczorem odbyło się jego drugie czytanie, w trakcie którego zgłoszone zostały dwa wnioski o odrzucenie projektu ustawy w całości. Autorem jednego z wniosków jest poseł Jacek Protas (KO), zastępca przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, który przedstawiając krytyczną ocenę projektu poinformował, że projekt nie jest projektem komisyjnym. Jak mówił, o tym, że projekt ma być projektem komisyjnym zdecydowali posłowie PiS wchodzący w skład prezydium komisji.

 

 

Drugi wniosek o odrzucenie projektu w drugim czytaniu złożył poseł Michał Gramatyka z koła parlamentarnego Polska 2050.

Czytaj w LEX: Zachariasz Igor, Geneza Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego >

Czytaj również: Kontrowersyjna zmiana składu Komisji Wspólnej może zakłócić współpracę rządu z samorządem

Przypomnijmy, że projekt dotyczy rozszerzenia grupy ogólnopolskich organizacji jednostek samorządu terytorialnego, uprawnionych do wyznaczania przedstawicieli strony samorządowej w Komisji Wspólnej poprzez włączenie do niej Ogólnopolskiego Porozumienia Organizacji Samorządowych (OPOS) i Związku Samorządów Polskich (ZSP) i zmiany sposobu wyznaczania przedstawicieli strony samorządowej w Komisji Wspólnej.

Czytaj w LEX: Sularz Paweł, Odrzucenie zasady reprezentatywności w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego. Dialog rząd - samorząd czy dialog rząd - organizacje jednostek samorządu terytorialnego? >