Jak poinformowało w czwartek biuro prasowe wojewody, premier Mateusz Morawiecki wyznaczył Iwonę Kochel do wykonywania zadań i kompetencji wójta gminy Bielice w okresie zawieszenia w czynnościach służbowych przez prokuraturę wójta, jednak nie dłużej, niż do dnia wygaśnięcia mandatu wójta.

Poprzedniego wójta Zdzisława T. Prokuratura Okręgowa w Szczecinie zawiesiła w czynnościach służbowych – w gminie zabrakło osoby upoważnionej do podpisywania m.in. decyzji o wypłacie świadczeń rodzinnych. - W tej sytuacji powołanie osoby realizującej kompetencje wójta musiało nastąpić jak najszybciej, bo zagrożone było podstawowe wykonywanie zadań własnych przez gminę -  powiedział wojewoda zachodniopomorski Tomasz Hinc.

Wójt gminy Bielice, a także jej sekretarz i skarbnik usłyszeli na początku sierpnia zarzuty związane m.in. z podpisywaniem umów z parabankami.
Pełniący obowiązki wójta Bielic Zdzisław T. usłyszał zarzut przekroczenia uprawnień, skutkujący wyrządzeniem gminie szkody w wielkich rozmiarach. Chodzi o nieco ponad 1,3 mln zł. T. podpisał umowy z parabankami i nierzetelnie prowadził księgi rachunkowe. T. usłyszał także zarzut związany z przestępstwem korupcyjnym.
Z kolei pełniąca funkcję sekretarza gminy Kamelia W., która czynnie współdziałała z wójtem w popełnieniu czynu o charakterze korupcyjnym, usłyszała zarzut łapownictwa. Natomiast pełniąca funkcję skarbnika Halina B., współdziałająca z T. w wyrządzeniu gminie szkody, usłyszała zarzut przekroczenie uprawnień lub niedopełnienie obowiązków w związku z innymi przestępstwami. (ks/pap)