Wypożyczalnie rowerów w Wilanowie będą się znajdować przy skrzyżowaniu ul. Hlonda z al. Rzeczpospolitej oraz ul. Przyczółkowej z al. Wilanowską. W każdej z nich będzie 16 stojaków na 12 rowerów.

Będzie to 56. i 57. wypożyczalnia w ramach systemu Veturilo. Pozostałe od 1 sierpnia pojawią się w Śródmieściu, na Bielanach i na Ursynowie. Do wypożyczenia będzie 1144 rowerów; wszystkie są wyposażone w koszyki. Rowery będzie można wypożyczyć także w 11 wypożyczalniach na Bemowie w ramach systemu Bemowo Bike, gdzie dzielnicowa sieć wypożyczalni działa już od kwietnia.

Aby skorzystać z wypożyczalni, trzeba zarejestrować się na stronie internetowej systemu Bemowo Bike (www.bemowobike.pl) lub witrynie wypożyczalni Veturilo (www.veturilo.waw.pl), która zacznie działać w połowie lipca.

Wypożyczenie roweru do 20 minut ma być bezpłatne. Za kolejne 40 minut trzeba zapłacić złotówkę, druga godzina będzie kosztować 3 zł.

Różnice w wysokości opłat w obu systemach, pojawią się przy dłuższym czasie wypożyczenia. Za kolejną, trzecią godzinę jazdy rowerem wypożyczonym na Bemowie trzeba będzie zapłacić 4 zł, w systemie Veturilo - 5 zł. Czwarta i każda kolejna to koszt siedmiu złotych w Veturilo, w Bemowo Bike - 4 zł. Maksymalny czas jednorazowego wypożyczenia to 12 godzin.

Podstawową formą zapłaty jest dokonanie przedpłaty w wysokości 10 zł przy rejestracji na stronie internetowej. Drugi sposób to skorzystanie z karty kredytowej bezpośrednio w wypożyczalni. Płacenie poprzez wiadomości SMS na razie nie będzie możliwe.

Największa wypożyczalnia powstanie przy ul. Traugutta naprzeciwko bramy kampusu Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie tam blisko 70 rowerów. Duże będą także punkty przy wyjściach z metra oraz przy innych ośrodkach akademickich, takich jak SGGW.

Docelowo w Warszawie ma być 125 stacji wyposażonych w ponad dwa tysiące rowerów. 1 marca 2013 roku wystartuje kolejnych 70 stacji z ponad tysiącem rowerów. Koszt inwestycji to 19 milionów złotych.

Miasto nie ponosi żadnych kosztów przy uruchamianiu wypożyczalni rowerowych. Projekt finansuje operator, natomiast miasto płaci miesięczną opłatę za świadczoną usługę.

Pierwszym dużym miastem w Polsce, które na wzór zachodnich metropolii uruchomiło sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, jest Kraków. W ramach programu uruchomionego jesienią 2008 roku powstało 16 stacji oferujących ok. 100 rowerów. Kraków planuje rozbudowę swojego systemu, by do 2015 r. można było korzystać z 1500 rowerów.

Veturilo - oznacza w esperanto transport, środek transportu i trenowanie. (PAP)

kno/ bos/