Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że nowy system teleinformatyczny umożliwia gromadzenie w jednym miejscu wysokiej jakości, ustrukturyzowanych danych o podmiotach świadczących usługi publiczne w Polsce. Wykorzystuje przy tym istniejące systemy dziedzinowe oraz rejestry.

Może być wykorzystany zarówno przez szeroko pojętą sferę biznesową, jak i administrację publiczną jako punkt wyjścia do budowania nowych rozwiązań. Te z kolei mogą przyczynić się do usprawnienia funkcjonowania obywateli w przestrzeni publicznej oraz zapewnienia wyższego poziomu e-usług publicznych.

Katalog Podmiotów Publicznych (KPP) skupia najistotniejsze informacje o podmiotach publicznych (np. urzędach) oraz realizujących zadania publiczne (np. przedsiębiorstwach korzystających ze środków publicznych). Są to m.in. informacje o sposobach dostarczania do nich korespondencji elektronicznej za pomocą platformy ePUAP (tj. adresy skrytek ESP) oraz za pomocą Krajowego Systemu Doręczeń (tj. adresy do doręczeń elektronicznych).

Przeczytaj także: Strona internet.gov.pl pozwala już sprawdzić, gdzie powstanie światłowód

KPP został zbudowany z wykorzystaniem istniejącego już rejestru REGON. Zarazem tworzy on szerszą bazę gromadząc również dane podmiotów świadczących usługi publiczne nie posiadających numeru REGON.

Dane gromadzone w KPP są udostępniane na potrzeby przedsiębiorców poprzez integrację KPP z portalem biznes.gov.pl. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorcy w łatwiejszy sposób mają już dostęp do wysokiej jakości danych. Mogą być one źródłem sprawdzonych informacji niezbędnych w procesach planowania, zakładania oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

 

 

KPP dostarcza również zbiór danych w ramach portalu  Dane.gov.pl .Dzięki temu każdy obywatel, przedsiębiorca czy urzędnik może wykorzystać je ponownie w celu budowania własnych baz danych, narzędzi komercyjnych czy na potrzeby usprawniania procedur i innych systemów dziedzinowych administracji publicznej.

Informacje o podmiotach świadczących usługi publiczne można też znaleźć korzystając z wyszukiwarki utworzonej przez partnera projektu Sieć Badawczą Łukasiewicz – Instytut Technik Innowacyjnych EMAG.

Katalog Podmiotów Publicznych realizowano w ramach projektu „Katalogi Administracji Publicznej” dofinansowanego w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.