Odpowiedź:
Dokonanie awansu wewnętrznego pracownika samorządowego jest możliwe tylko w obrębie tej samej grupy stanowisk, czyli na przykład w ramach grupy stanowisk urzędniczych. Nie jest dopuszczalne przeniesienie tą drogą na stanowisko kierownicze pracownika samorządowego zajmującego stanowisko nieurzędnicze.

Uzasadnienie:
Jak stanowi art. 20 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych – dalej u.o.p.s. pracownik samorządowy, który wykazuje inicjatywę w pracy i sumiennie wykonuje swoje obowiązki, może zostać przeniesiony na wyższe stanowisko (awans wewnętrzny).

Przy czym ustawodawca zastrzegł jednocześnie, że awans wewnętrzny może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk, o których mowa w art. 4 ust. 2 pkt 1-3 u.o.p.s. Grupy stanowisk pracowników samorządowych o których mowa w przywołanym przepisie to:

1) urzędnicze, w tym kierownicze stanowiska urzędnicze;
2) doradców i asystentów;
3) pomocniczych i obsługi.

Skoro zatem awans wewnętrzny może zostać dokonany jedynie w ramach tej samej grupy stanowisk, przeniesienie tą drogą pracownika samorządowego na kierownicze stanowisko urzędnicze będzie możliwe tylko i wyłącznie wówczas, gdy ów przed tym przeniesieniem zajmował już stanowisko urzędnicze.

Wedługzałącznika nr 3 do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 18 marca 2009 r. w sprawie wynagradzania pracowników samorządowych stanowisko "pracownik socjalny" należy natomiast do kategorii stanowisk pomocniczych i obsługi, nie jest to zatem stanowisko urzędnicze. Dodać należy, że każdorazowo pracownik samorządowy powinien legitymować się kwalifikacjami niezbędnymi na stanowisku na które ma zostać awansowany.

Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Artykuł pochodzi z programu Serwis Prawa Pracy i Ubezpieczń Społecznych
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami