Oficjalne wyniki głosowania przekazał PAP dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Częstochowie Tomasz Doruchowski. Jak poinformował, startującą z ramienia własnego komitetu Iwonę Burek poparło 1598 mieszkańców gminy, co zapewniło jej zwycięstwo już w pierwszej turze. Frekwencja wyniosła 51,57 proc.

Pozostali kandydaci uzyskali: Krzysztof Brożyc – 745, Krzysztof Pilarz – 184, Jacek Rubik – 116, Krzysztof Olszewski – 99, Janusz Bartocha – 65 głosów.

Uprawnionych do głosowania było 5 tys. 494 osoby. Oddano tylko 26 nieważnych głosów. „Zarówno komisje, które sprawnie policzyły głosy, jak i wyborcy byli najwyraźniej dobrze przygotowani” – skomentował dyrektor Doruchowski.

W programie wyborczym pani wójt – z wykształcenia ekonomistka - zapowiada m.in. kontynuację modernizacji dróg gminnych i chodników, uzupełnienie energooszczędnego oświetlenia ulicznego, zwiększenie obszaru gazyfikacji, doposażenie placów zabaw, budowę siłowni na wolnym powietrzu oraz poprawę stanu infrastruktury sportowej i rekreacyjnej.

Przedterminowe wybory w Herbach zostały ogłoszone w związku ze śmiercią wójta Romana Banducha, który kierował gminą, z czteroletnią przerwą, od 1991 roku. Termin wyznaczyła w datowanym na 27 lutego rozporządzeniu premier Beata Szydło.

Roman Banduch należał do najbardziej znanych samorządowców północnej części woj. śląskiego. Funkcję wójta sprawował od 1991 r., z przerwą w latach 1998-2002. Zmarł 27 stycznia w wieku 61 lat, po krótkiej chorobie. "Doświadczony samorządowiec, konsekwentny, charyzmatyczny, w pełni zaangażowany we wszystko w co wierzył i co robił" - napisali we wspomnieniu jego współpracownicy, wskazując, iż rozwój gminy być dla wójta najważniejszą sprawą. W 2009 r. zorganizowano referendum w sprawie odwołania Romana Banducha, było jednak nieważne z powodu niskiej frekwencji - głosowało zaledwie 7,9 proc. uprawnionych.

Kwietniowe wybory w gminie Herby były drugimi w obecnej kadencji samorządu przedterminowymi wyborami wójta w powiecie lublinieckim. Przed rokiem, w kwietniu 2016 r., nowego wójta wybierali mieszkańcy Koszęcina. Zmarłego Grzegorza Ziaję zastąpił wówczas Zbigniew Seniów.

Gmina Herby leży w północno-zachodniej części woj. śląskiego, w powiecie lublinieckim, ok. 18 km na południowy zachód od Częstochowy. Od stolicy regionu, Katowic, oddalona jest o ok. 70 km na północ. Gmina zajmuje powierzchnię 87,8 km kw. Zalicza się do gmin wiejskich o średniej liczbie mieszkańców. W końcu 2015 r. zamieszkiwało ją 6778 osób. (PAP)