Zgodnie z ustawą o pomocy społecznej do zadań własnych powiatów należy prowadzenie ośrodków interwencji kryzysowej. Interwencja kryzysowa to działania podejmowane na rzecz osób i rodzin będących w stanie kryzysu psychologicznego. Ośrodki powinny przeprowadzić diagnozę stanu osoby, ustalić plan pomocy, udzielić wsparcia i schronienia w sytuacji zagrożenia.

Finansowanie ośrodków interwencji kryzysowej

Wiesława Kurowska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Opocznie podkreśla, że tamtejszy ośrodek interwencji kryzysowej działa w oparciu o umowy zlecenia, pracownicy nigdy nie byli zatrudnieni na etat. - Zatrudnionych jest dwóch psychologów, dwóch terapeutów rodzinnych, trzech pedagogów oraz prawnik. Wszystkie te osoby są przeszkolone w zakresie interwencji kryzysowej – dodaje.

Pracownicy ośrodka współpracują przy interwencjach z policją lub innymi służbami, także ze strażą pożarną. - Pomoc oferowana jest dla osób z problemami indywidualnymi, rodzinnymi, małżeńskimi. Grupy wsparcia zorganizowane są m.in. dla ofiar przemocy i dla pracowników socjalnych – wyjaśnia dyrektor.

Zobacz też komentarz praktyczny: Zatrudnienie pracowników socjalnych

Wysokość środków finansowych przeznaczonych na sfinansowanie działań ośrodka w 2018 roku to 66 tys. zł, w tym 25 tys. zł ze środków własnych powiatu i 41 tys. od gmin powiatu opoczyńskiego. – Nie ma pewności finansowej, jedynie pewne są środki powiatu, nie możemy zaplanować np. podwyżek, bo nie wiemy, w jakiej wysokości otrzymamy środki od gmin – podkreśla Wiesława Kurowska.

Ośrodek w Myślenicach działa natomiast dzięki pieniądzom unijnym. - Mamy 12 etatów, zatrudniamy także osoby niepełnosprawne, oprócz środków unijnych ośrodek pozyskał pieniądze z ministerstwa rodziny - dzięki odpowiednim środkom finansowym jesteśmy w  stanie tę usługę realizować – mówi Sylwia Michalec-Jękot, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach

Krzysztof Malec, dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej w Krakowie podkreśla, że władze miasta wiedzą o potrzebie interwencji i jej znaczeniu. - Nie mamy więc problemów finansowych – dodaje.

Czytaj też: Trwa Czarny Tydzień w Pomocy Społecznej

 

Potrzebne standardy realizacji interwencji kryzysowej

Zdaniem Wiesławy Kurowskiej potrzebne jest rozporządzenie Ministerstwa Rodziny, pracy i Polityki Społecznej w zakresie standardów realizacji interwencji kryzysowej, których cały czas nie ma. - Powinno ono określać m.in. to, kto powinien udzielać wsparcia, żeby tej pomocy udziały osoby przygotowane właściwie, bo np. nie każdy psycholog jest dobrym interwentem kryzysowym – wyjaśnia Wiesława Kurowska.

W jej opinii potrzeba też określenia wytycznych dotyczących współpracy interwentów kryzysowych ze służbami, szpitalami, oświata i ratownictwem medycznym. – Ratownicy medyczni mówią, że nie przyjadą, bo nie mają w swojej ustawie takich wytycznych – mówi.

Według Sylwii Michalec-Jękot, konieczne jest też opracowanie aktów wykonawczych do ustawy w obszarze procedur interwencyjnych, zawodu interwenta, współdziałania z innymi organami. – I, co najważniejsze, sposobu finansowania - z administracji rządowej, samorządowej, funduszy unijnych i funduszy celowych - podkreśla.

Czytaj też: Potrzeba realnych zmian legislacyjnych w pomocy społecznej

Słaba infrastruktura

Wiesława Kurowska zwraca też uwagę na „niewystarczającą infrastrukturę” – w wojewódzkim regionalnym programie operacyjnym nie uwzględniono zadań związanych z interwencją kryzysową. - Dobrze byłoby, żeby środki, które są jeszcze dla powiatów, mogły wypełnić lukę finansową na interwencję kryzysową – podkreśla.

Sylwia Michalec-Jękot dodaje, że ośrodki to miejsca dla „przeciętnych Kowalskich”. - Ośrodek pracuje w trybie całodobowym 7 dni w tygodniu - to jest istota interwencji kryzysowej, bo kryzys pojawia się nagle – wyjaśnia.

Krzysztof Malec podkreśla konieczne cechy działania ośrodków: całodobowa działalność, pomoc bezpłatna, brak kryterium dochodowego (co odróżnia OIK od pomocy społecznej), prawo do zachowania anonimowości i interdyscyplinarność pomocy – łączenie wszystkich rodzajów pomocy m.in. medycznej, prawnej i socjalnej.

Zobacz też komentarz praktyczny: Świadczenia niepieniężne z pomocy społecznej

Wymiar ekonomiczny interwencji

Według Krzysztofa Malca, celem jest głównym interwencji jest profilaktyka w zakresie zdrowia psychicznego, ale nie dotyczy to tylko zdrowia psychicznego. - To ma to istotny wymiar ekonomiczny, bo nie ponosimy kosztów na dalsze leczenie - zauważa.

Jego zdaniem, jeśli przekona się władze lokalne, jakie są korzyści, to interwencja kryzysowa powstanie. Dodaje też, że za zadaniami powinny iść pieniądze, i wskazuje na różne możliwości finansowania OIK.

Ogólnopolska Konferencja Powiatowych Centrów Pomocy Rodzinie i Ośrodków Interwencji Kryzysowej organizowana przez Związek Powiatów Polskich odbyła się w środę w Warszawie.

Zobacz też komentarz praktyczny na temat zespołu interdyscyplinarnego jako instytucji współpracy w zakresie przeciwdziałania przemocy w rodzinie