„Kawka to jest rewelacyjne rozwiązanie dla walki ze smogiem, bo przede wszystkim mówimy o likwidacji niskiej emisji, która powoduje największe zanieczyszczenie w miastach (…) Nasz projekt to już ponad 15 ha mieszkań, to jest 15 boisk piłkarskich – taką ilość mieszkań oczyściliśmy z pieców na rzecz ogrzewania ekologicznego - systemowego ciepła. To jest bardzo ważne rozwiązanie, bo dzięki temu mamy czyste powietrze” - powiedział PAP prezydent Gorzowa Wlkp. Jacek Wójcicki.

Zaplanowane w tym roku prace obejmą demontaż pieców kaflowych, wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i instalacji ciepłej wody użytkowej w budynkach i remont pomieszczeń pod montaż węzłów cieplnych.

Wykonawcami prac będą dwie gorzowskie firmy: Przedsiębiorstwo Usługowo-Handlowe Sanitar i Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo-Handlowe Sanbud. Podpisane z nimi przez Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie umowy opiewają na ok. 10 mln zł.

W ostatnim etapie realizacji programu "Kawka" miasto planuje likwidację ok. 800 pieców i włączenie do sieci miejskiej 69 budynków. Dotychczas w ramach programu w ciągu dwóch lat w 170 budynkach zlikwidowano 2 tys. 112 pieców węglowych i 47 systemów etażowego ogrzewania węglowego.

„Roboty budowlane zaplanowane w ostatnim etapie rozpoczną się w marcu i potrwają do końca września br. Likwidacja pieców jest realną korzyścią nie tylko dla mieszkańców obszaru o najwyższych przekroczeniach emisji, ale wpływa również na poprawę jakości powietrza w całym mieście” - powiedział dyr. Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej w Gorzowie Wlkp. Paweł Jakubowski.

Program pn. "Likwidacja niskiej emisji wspierająca wzrost efektywności energetycznej i rozwój rozproszonych odnawialnych źródeł energii - Kawka" był dedykowany polskim miastom, w których notowane są przekroczenia parametrów dotyczących obecności pyłów w powietrzu. Koordynacją programu zajmuje się Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W przypadku Gorzowa Wlkp. łączny koszt przedsięwzięcia wyniesie ponad 65 mln zł netto. Liderem projektu jest miasto Gorzów, które z NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Zielonej Górze otrzyma ponad 29,2 mln zł dotacji i ponad 9,3 mln zł pożyczki.

Partnerem miasta jest Elektrociepłownia Gorzów - należąca do PGE GiEK - która zaangażuje w projekt prawie 26,5 mln zł, w tym 19,8 mln zł będzie stanowiła pożyczka.

PGE zajmuje się rozbudową sieci ciepłowniczej w śródmieściu oraz wykonywaniem węzłów cieplnych w poszczególnych budynkach. Z kolei, Zakład Gospodarki Mieszkaniowej odpowiada za roboty demontażowe i instalacyjne w budynkach.

„Naszą troską jest to, żeby nie tylko ci, którzy mają piec, czyli emitują do atmosfery dużo zanieczyszczeń, ale też ci, którzy mają ogrzewanie gazowe, elektryczne, żeby przyłączyli się do systemu ciepłowniczego. Im więcej z nas w Gorzowie przyłączy się do systemu ciepłowniczego, tym nasze koszty rozkładają się na więcej osób i dla wszystkich jest taniej (…) Bardzo pilnujemy tego, aby nasza konkurencja miała wyższe ceny” - powiedział PAP dyrektor Elektrociepłowni Gorzów Mirosław Rawa.

W Gorzowie Wlkp. realizacja "Kawki" rozpoczęła się w styczniu 2014 r. Projekt został podzielony na trzy etapy obejmujące budynki mieszkalne w śródmieściu. Chodzi głównie o kamienice w 27 kwartałach w obrębie ulic: Kosynierów Gdyńskich, Roosevelta, Wyszyńskiego, Drzymały, Jagiełły i Wybickiego.

„Szacujemy, że wyeliminowanie procesu spalania węgla w budynkach w śródmieściu Gorzowa spowoduje ograniczenie emisji do powietrza ok. 180 ton pyłów, a także zmniejszy ilość emitowanego dwutlenku węgla” - zaznaczył Jakubowski. (PAP)