Już wcześniej powstała stanica kajakowa z polem namiotowym, miejscem na przyczepy campingowe, informacją turystyczną. Latem - rowery, a zimą będzie można wypożyczać narty biegowe. Gmina kupiła też skuter śnieżny z przystawką do znakowania tras, by można było wytyczyć trasy do nart biegowych. Gdy gmina otrzyma pozwolenie na użytkowanie obiektów, ruszy strona internetowa, gdzie będzie można rezerwować miejsca on-line.

Wszystkie inwestycje (łącznie ze stanicą kajakową, której budowa była osobnym projektem) kosztowały 3,2 mln zł. Ponad połowa pieniędzy pochodzi z UE z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego 2007-2013 z puli na wspieranie turystyki.

Miejsca noclegowe powstały w trzech całorocznych domkach letniskowych z łazienkami, zapleczem kuchennym. Obiekty są dostosowane także do potrzeb osób niepełnosprawnych. W powstałej bazie będzie mogła się np. zatrzymać zorganizowana grupa, dotychczas w samej Narewce nie było to możliwe - powiedział PAP wójt tej gminy Mikołaj Pawilcz.

Puszczańska gmina Narewka w minionych latach była nagradzana za turystyczną kampanię promocyjną. W ostatnim czasie promowała się m.in. w Warszawie i Lublinie. "To miasta, skąd mamy turystów, a ich liczba rośnie" - mówi Pawilcz. Gmina kupiła do bazy 20 rowerów, tyle samo będzie nart. Stanica kajakowa jest nad rzeką Narewka.

Władze gminy tłumaczą, że zdecydowały o budowie bazy, by zachęcić do inwestowania także przedsiębiorców. Gmina będzie bowiem przygotowywać dla inwestorów ok. 9,5 ha gruntów pod inwestycje turystyczne, głównie hotelowe, usługowe czy gastronomiczne przy zbiorniku wodnym Siemianówka na rzece Narew. Władze Narewki liczą, że w tych hotelach i motelach będzie praca głównie dla miejscowych pań. Gmina jest w trakcie wyboru firmy, która uzbroi teren. Grunty mają być gotowe dla inwestorów w połowie 2015 r.

Leżąca niedaleko Puszczy Białowieskiej Siemianówka jest największym sztucznym zbiornikiem wodnym w regionie. Przyciąga amatorów wędkarstwa, ptaków, żeglarzy.

Gmina Narewka nie ma danych ilu turystów odwiedza ją rocznie. Na jej terenie działa ponad 50 kwater agroturystycznych. Pawilcz mówi, że właściciele kwater informują, że turystów przybywa, choć trudno Narewce konkurować z sąsiednią Białowieżą, gdzie działa kilka dużych hoteli.

Puszcza Białowieska to ostatni las pierwotny na Niżu Europejskim. Białowieski Park Narodowy jest najstarszym polskim parkiem narodowym. Jego początki sięgają 1921 roku. Park obejmuje jedną szóstą powierzchni puszczy po polskiej stronie granicy. Cała powierzchnia puszczy to 150 tys. ha, z czego 62,6 tys. ha w Polsce, a 87,5 tys.ha na Białorusi.(PAP)