Fundusze sołeckie w ponad połowie uprawionych do tego gmin

Ponad połowa z uprawnionych do tego gmin podjęła uchwałę o utworzeniu funduszu sołeckiego. Fundusz może funkcjonować w 88 proc. polskich gmin, co czyni go najbardziej powszechnym mechanizmem wpływania obywateli na kształt budżetów gmin.

Na stronie www.funduszesoleckie.pl opublikowano podsumowanie działalności funduszy sołeckich za 2013 r.

Mieszkańcy mają wpływ na kształt budżetów gmin

Spośród 2.479 polskich gmin, aż 2.175 z nich posiada sołectwa (dane GUS z 2011 r.). Oznacza to, że fundusz sołecki może funkcjonować aż w 88 proc. samorządów gminnych, co czyni go najbardziej powszechnym mechanizmem wpływania obywateli na kształt budżetów gmin. W 2013 roku w 22.516 sołectwach mieszkańcy będą mieli możliwość podjęcia wiążących decyzji o przedsięwzięciach z funduszu sołeckiego.

Ponad połowa uprawionych gmin z funduszem sołeckim

Spośród 2.175 gmin posiadających jednostki pomocnicze w postaci sołectw, w 2013 roku w 1.241 gminach (57%) radni zdecydowali o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego w budżetach gmin na 2014 rok. W 793 gminach (37%) podjęta została uchwała o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego. W 141 gminach (6%) nie została podjęta żadna uchwała, co oznacza, że nie został dopełniony ustawowy obowiązek.

Fundusze sołeckie pod lupą

Autorzy raportu zwrócili się do szesnastu Regionalnych Izb Obrachunkowych o dane dotyczące podejmowania przez rady gmin uchwał o funduszu sołeckim. Następnie informacje uzyskane od RIO poddano weryfikacji i stworzono listę 208 gmin figurujących w rejestrach RIO, jako gminy nie podejmujące żadnych uchwał odnośnie funduszu sołeckiego i porównano ją z informacjami opublikowanymi w Biuletynach Informacji Publicznej (BIP) tychże gmin. W 35 przypadkach okazało się, że gminy podjęły uchwały o wyodrębnieniu funduszu sołeckiego. W 31 gminach podjęte zostały uchwały o niewyodrębnieniu funduszu sołeckiego. Sporadycznie zdarzały się przypadki podejmowania przez gminy uchwał po terminie (np. Lubomia, Trzebielino). Uchwały podjęte po 31 marca są nieważne, niezależnie od ich treści.

W 141 gminach, czyli w 6 proc. wszystkich gmin posiadających sołectwa, nie została podjęta żadna uchwała. Należy przy tym zaznaczyć, że w tej liczbie znajduje się m.in. 19 gmin, w których Biuletynach Informacji Publicznej nie znalazła się żadna uchwała podjęta w 2013 r. W tej liczbie zawierają się gminy, stojące na błędnym stanowisku, iż nie ma obowiązku podjęcia uchwały o funduszu sołeckim (np. Skomlin; w tej sprawie pismo RIO w Łodzi z 22 kwietnia 2013 r.)

Opracowanie: Karol Kozłowski, RPE WKP

Źródło: www.funduszesoleckie.pl

Opublikowano: www.samorzad.lex.pl

Data publikacji: 31 maja 2013 r.