Zbudowana przed rokiem ulica Biskupa Tadeusza Szurmana łączy ulice Piotrowicką oraz Książęcą w dzielnicy Ligota, przebiegając m.in. w pobliżu powstającego w tym rejonie nowego osiedla. W czwartek nazwę radni nadali jej jednogłośnie (formalnie zacznie ona obowiązywać w 14 dni po publikacji w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego).

W uzasadnieniu uchwały radni zaznaczyli m.in., że bp Tadeusz Szurman, jako m.in. proboszcz katowickiej parafii ewangelickiej, żywo uczestniczył w życiu społecznym i kulturalnym Katowic. "Był głęboko zaangażowany w pielęgnowanie historii miasta i pamięci o jego założycielach. W 2000 r. przy parafii zostało otwarte muzeum. Dwa lata później dzięki staraniom biskupa powstał obelisk upamiętniający dawny cmentarz ewangelicki, zlokalizowany przy dzisiejszej ul. Damrota" - napisali radni.

"Przejawem jego szczególnej troski o historię i zabytki Katowic był gruntowny remont kościoła parafialnego, będącego najstarszą świątynią murowaną na terenie miasta. Doceniając jego zaangażowanie, 19 grudnia 2012 r. rada miasta Katowice nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Katowice" - zaakcentowano w uzasadnieniu.

Przemawiając po głosowaniu nad uchwałą, biskup diecezji katowickiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Marian Niemiec przypomniał, że w czerwcu br., w ramach obchodów Roku Reformacji, przy kościele ewangelickim przy ul. Warszawskiej odsłonięto tablicę pamiątkową z nazwiskami znanych i wybitnych ewangelików, którzy tworzyli historię miasta i wnosili swój wkład w jego rozwój.

"Na tablicy znalazło się nazwisko bp. Tadeusza Szurmana, który - chociaż nie był katowiczaninem z urodzenia - jednak przez ponad 20 lat, jako wielki społecznik, wrażliwy na sprawy zwykłych ludzi, wybitny myśliciel i poeta, wspaniały kaznodzieja, kontynuował to, co rozpoczęli ojcowie założycie miasta: Tiele-Winckler, Grundmann, Holtze" - mówił bp Niemiec.

"Z wizjonerską pasją starał się, oczywiście w zakresie swoich możliwości, aby Katowice dobrze się rozwijały, jako centrum Górnego Śląska, nie tylko w sferze materialnej, ale także ducha i kultury. (...) Był człowiekiem, który zawsze jednoczył, a wszystko starał się ku dobremu obracać. Cieszę się, że oprócz kilkunastu ulic noszących nazwiska wybitnych ewangelików, będzie ulica bp. Tadeusza Szurmana. (...) Myślę, że to jest piękne zakończenie i zwieńczenie Roku Reformacji w Katowicach" - ocenił bp Niemiec.

Bp Tadeusz Szurman urodził się w 1954 r. w Simoradzu na Śląsku Cieszyńskim. Ordynowany na duchownego luterańskiego w 1978 r., był proboszczem parafii w Świętochłowicach i Rudzie Śląskiej-Wirku, a także administratorem parafii w Zabrzu. Od 1993 r. był proboszczem ewangelickiej parafii katedralnej w Katowicach.

Posługiwał jako duszpasterz młodzieżowy diecezji katowickiej, był ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży i przewodniczącym Komisji Młodzieżowej Polskiej Rady Ekumenicznej. Pełnił funkcję prezesa Synodu Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. W październiku 2001 r. został wybrany na biskupa diecezji katowickiej - urząd objął w styczniu 2002 r. Od 2010 r. był zastępcą zwierzchnika Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP bp. Jerzego Samca.

Bp Szurman cieszył się szacunkiem i uznaniem społeczności Katowic oraz woj. śląskiego, a także Kościoła katolickiego. Został m.in. honorowym obywatelem Katowic, był też laureatem m.in. nagrody im. Karola Miarki i katolickiej nagrody im. bł. ks. Emila Szramka. W 2012 r., podczas nadania bp. Szurmanowi honorowego obywatelstwa Katowic, podkreślano jego zaangażowanie w sprawy społeczne i bieżące miasta, a także w pielęgnowanie historii i pamięci o jego założycielach.

Bp Szurman był też autorem wielu artykułów z dziedziny teologii, spraw społecznych czy historii. Wydał dwa tomiki poezji. Był inicjatorem wielu przedsięwzięć kulturalnych i społecznych, za które wielokrotnie go nagradzano. Z jego inicjatywy od 2004 r., osobom zasłużonym w dziedzinie ekumenizmu, tolerancji i integracji europejskiej przyznawane są nagrody - "Śląskie szmaragdy". Spoczywa w Katowicach na cmentarzu ewangelickim przy ul. Francuskiej.(PAP)