Inspektor nadzoru budowlanego nałożył na inwestora obowiązek przedłożenia oceny technicznej wszystkich samowolnie przeprowadzonych robót budowlanych.

Chodziło o ocenę techniczną pod kątem bezpieczeństwa i użytkowania obiektu oraz zgodności wykonanych robót z warunkami technicznymi, sztuką budowlaną i stosowanymi przepisami.

Inwestor zaskarżył decyzję do sądu administracyjnego.

WSA zwrócił uwagę, iż działka, na której zrealizowano inwestycję, jest własnością gminy.

Nie ulega wątpliwości, że skarżący prawidłowo został uznany przez organ nadzoru budowlanego za inwestora samowolnie zrealizowanej inwestycji. Wykonując przedmiotową inwestycję posiadał uprawnienia do wykonywania tam robót budowlanych.

Inwestor nie był jednak i nie jest właścicielem tej nieruchomości, a zatem w zakresie prawa do dysponowania nieruchomością na cele budowlane mogły zaistnieć zmiany.

To przede wszystkim nakładało na organ nadzoru budowlanego obowiązek zweryfikowania tytułu skarżącego do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w toku procedury naprawczej.

W takim przypadku inwestor, w szczególności po zrealizowaniu inwestycji, traci jakikolwiek tytuł prawny do danej nieruchomości oraz możliwość legalnego wykonania przez niego określonych czynności na takiej nieruchomości.

Dotyczy to również przedłożenia opinii technicznej bądź ekspertyzy wiążącej się z koniecznością udostępnienia nieruchomości dla jej sporządzenia, czy dalej idąc - konieczność nałożenia jakichkolwiek obowiązków lub czynności zmierzających do uzyskania stanu zgodnego z prawem - staje się bardzo utrudniona lub wręcz niemożliwa.Nie ma przy tym żadnej podstawy prawnej, aby zobowiązany nie posiadający jakiegokolwiek tytułu prawnego do nieruchomości bez zgody właściciela mógł dokonywać jakichkolwiek czynności na nieruchomości bądź w odniesieniu do niej.

Sąd podkreślił, iż zobowiązać do przedłożenia ekspertyzy bądź opinii technicznej można tylko podmiot uprawniony do wykonania obowiązków naprawczych, czyli podmiot, który jest posiadaczem i zarządcą nieruchomości, a na inwestora tylko wówczas, gdy aktualnie posiada uprawnienie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 19 sierpnia 2015 r., sygn. akt II SA/Gd 317/15, nieprawomocny