Budowa sieci szerokopasmowych musi nabrać tempa


Eksperci zgodnie uznają, że kluczem do rozwoju e-administracji w Polsce jest zapewnienie obywatelom dostępu do szerokopasmowego internetu. Niestety w porównaniu do innych krajów europejskich wciąż pozostajemy w tyle. Rządowe prace nad Narodowym Planem Szerokopasmowym (NPS) wciąż trwają. Małgorzata Olszewska, wiceminister administracji i cyfryzacji zapewnia jednak, że plan zostanie przyjęty w pierwszym kwartale 2013 r.

Brak Narodowego Planu Szerokopasmowego może oznaczać poważne kłopoty w pozyskiwaniu środków w kolejnej perspektywie finansowej z Europejskiego Funduszu Solidarności. – Większość państw Unii Europejskiej takie plany już posiada – mówi Małgorzata Olszewska. – Polska musi wiedzieć, jakie działania podjąć, aby do 2020 r. problem dostępu do szerokopasmowego Internetu został rozwiązany – zauważa wiceminister.


Gminy otrzymają profesjonalne wsparcie

Końcowy sukces we wdrażaniu szerokopasmowego dostępu do sieci zależy w dużej mierze od władz lokalnych. Z tego powodu pod koniec września podpisano umowę o świadczenie usług doradczych, na mocy której gminy będą mogły skorzystać z wiedzy i doświadczenia największych ekspertów z tej dziedziny. Trzy konsorcja, w których skład wchodzą m.in. tak uznane firmy jak Ernst & Young Business Advisory sp. z o.o., VAULT sp. z o.o., Kancelaria Wardyńscy i Wspólnicy s.k., GWW Woźny i Wspólnicy sp.k. będą doradzać gminom, jak tworzyć szerokopasmowy Internet.

Źródło: Rzeczpospolita