Dyrektor posiada pełne uprawnienia pedagogiczne i ekonomiczne.

Odpowiedź

1.Niniejszą odpowiedź należy poprzedzić uwagą ogólną, że na podstawie art. 3 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 z późn. zm.) przepisów tejże ustawy nie stosuje się do pracowników zatrudnionych w jednostkach samorządowych, których status prawny określają odrębne przepisy. Tak więc w zakresie nawiązywania nauczycielskich stosunków pracy, jedyną ich podstawą prawną jest ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 z późn. zm.) – dalej KN, a w zakresie w niej nieuregulowanym, na podstawie art. 91c ust. 1 KN ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.) – dalej k.p.


Przepisy ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jedn.: Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 z późn. zm.) – dalej u.s.g., co do zasady nie zawierają regulacji zabraniających jednoczesnego wykonywania funkcji, lub pełnienia obowiązków kierowniczych w kilku gminnych jednostkach organizacyjnych. Zatem w tym zakresie decyzję w tym względzie pozostawiono właściwemu organowi gminy.

2.Funkcja dyrektora przedszkola publicznego (zakładam: przedszkola samorządowego) wiąże się z utrzymaniem statusu nauczyciela, zatem zatrudnienia na podstawie KN, chyba że dyrektorem jest menadżer, zatrudniony na stanowisku dyrektora szkoły, na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.) – dalej u.s.o.

Treść art. 30 ust. 2 pkt 5 u.s.g., odnosi się jedynie do kompetencji wójta (zatrudnianie i zwalnianie kierowników gminnych jednostek organizacyjnych), nie może jednak stanowić samodzielnej podstawy nawiązania stosunku pracy. Przepisy u.s.g. nie stanowią bowiem przepisów prawa pracy. Podobnie treść art. 5 ust. 7 u.s.o., określa jedynie zakres obowiązków organu prowadzącego szkołę, lecz z całą pewnością nie stanowi podstawy do nawiązania stosunków pracy. Powierzenie nauczycielowi pełnienia funkcji dyrektora szkoły/przedszkola nie wiąże się z nawiązywaniem odrębnego stosunku pracy. Odbywa się ono po przeprowadzeniu konkursu, o którym mowa w art. 36a u.s.o.

Z kolei nawiązanie stosunku pracy z nauczycielem (na stanowisku nauczyciela) odbywa się wyłącznie na podstawie art. 10 KN. Zgodnie z treścią art. 39 ust. 3 pkt 1 u.s.o. dyrektor szkoły/przedszkola jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w szkole nauczycieli, decyduje więc w sprawach zatrudniania i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników szkoły. Ustawodawca wyraźnie wskazał kto w imieniu szkoły nawiązuje stosunki pracy z nauczycielem. Z normy tej wyraźnie też wynika, że organ prowadzący nie posiada żadnych kompetencji kadrowych w szkole (za wyjątkiem sytuacji określonej w treści art. 36 ust. 2 u.s.o. – o czym będzie mowa poniżej).

W związku z treścią art. 39 ust. 7 u.s.o. w przypadku nieobecności dyrektora szkoły zastępuje go wicedyrektor, a w szkołach w których nie utworzono stanowiska wicedyrektora - inny nauczyciel tej szkoły (sic!), wyznaczony przez organ prowadzący. W przypadku wakatu na stanowisku dyrektora, do czasu wyłonienia kandydatury dyrektora w konkursie lub powierzenia tego stanowiska innej osobie, gdy konkurs nie wyłonił kandydata, organ prowadzący może powierzyć pełnienie obowiązków dyrektora szkoły wicedyrektorowi, a w szkołach, w których nie ma wicedyrektora, nauczycielowi tej szkoły (sic!), jednak nie dłużej niż na okres 10 miesięcy (art. 36a ust. 5 u.s.o.). W obu wskazanych powyżej sytuacjach powierzenie pełnienia obowiązków dyrektora odbywa się w odniesieniu wyłącznie do nauczycieli tej szkoły. Nie jest więc możliwe czasowe powierzenie obowiązków dyrektora osobie spoza szkoły (niezatrudnionej w tej szkole).

Organ prowadzący szkołę ma jedną możliwość zatrudnienia na stanowisku dyrektora szkoły – a więc na stanowisku nienauczycielskim, co wynika z treści art. 36 ust. 2 u.s.o. Wówczas z osobą wyłonioną z konkursu (niebędącą nauczycielem) organ prowadzący nawiązuje stosunek pracy na podstawie powołania – w trybie art. 68 k.p. Jednakże – tak jak powiedziano wcześniej – nie dotyczy to zatrudnienia na stanowisku nauczyciela, nie dotyczy także sytuacji czasowego powierzenia pełnienia obowiązków dyrektora.

Prawidłowe nawiązanie nauczycielskiego stosunku pracy z osobą wskazaną w pytaniu byłoby możliwe jedynie w oparciu o regulacje art. 10 KN. Stosunek pracy powinien nawiązać z nią wicedyrektor lub inny nauczyciel tej szkoły, wskazany przez organ prowadzący jako osoba pełniąca obowiązki dyrektora. Natomiast zatrudnienie w sposób opisany w pytaniu jest całkowicie nieprawidłowe.