Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .

Inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wraz ze zjazdem z drogi powiatowej. Zrealizował budowę budynku mieszkalnego, wybudował też zjazd, ale zamiast nawierzchni z kostki brukowej ma nawierzchnię żwirową. Co zostało potwierdzone przez zarządcę drogi w protokole odbioru zjazdu z drogi powiatowej. W terminie późniejszym inwestor zamierza wykonać kostkę.


Czy inwestor winien złożyć do nadzoru budowlanego zawiadomienie o zakończeniu budowy, czy wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem wszystkich robót? Czy poprawne w tym przypadku będzie przyjęcie przez PINB zawiadomienia o zakończeniu budowy?

Odpowiedź
W przedmiotowej sprawie inwestor powinien złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem wszystkich robót, zgodnie z brzmieniem art. 55 pkt 3 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane – dalej pr. bud. W przypadku zaś zawiadomienia o zakończeniu budowy PINB powinien wnieść sprzeciw.

Uzasadnienie
Podkreślenia wymaga stan faktyczny przedstawiony w pytaniu – inwestor uzyskał pozwolenie na budowę budynku mieszkalnego wraz ze zjazdem z drogi powiatowej. Wymienione roboty budowlane tworzą zatem jedno zamierzenie budowlane, w rozumieniu art. 33 ust. 1 pr. bud., które jest objęte jednym pozwoleniem na budowę.


Dopuszczenie obiektu do użytkowania również powinno uwzględniać całość zaplanowanych robót, nie zaś poszczególne z nich odrębnie – procedura dopuszczenia obiektu do użytkowania w trybie art. 54 i 55 pr. bud. powinna zatem dotyczyć całego zamierzenia budowlanego objętego jednym pozwoleniem na budowę.


Zgodnie z art. 54 pr. bud., do użytkowania obiektu budowlanego, na którego wzniesienie jest wymagane pozwolenie na budowę, można przystąpić, z zastrzeżeniem art. 55 i 57, po zawiadomieniu właściwego organu o zakończeniu budowy, jeżeli organ ten, w terminie 21 dni od dnia doręczenia zawiadomienia, nie zgłosi sprzeciwu w drodze decyzji. Zgodnie natomiast z art. 55 pr. bud., przed przystąpieniem do użytkowania obiektu budowlanego należy uzyskać ostateczną decyzję o pozwoleniu na użytkowanie, jeżeli: na wzniesienie obiektu budowlanego jest wymagane pozwolenie na budowę i jest on zaliczony do kategorii V, IX-XVIII, XX, XXII, XXIV, XXVII-XXX, o których mowa w załączniku do ustawy (pkt 1), zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 49 ust. 5 albo art. 51 ust. 4 pr. bud., przystąpienie do użytkowania obiektu budowlanego ma nastąpić przed wykonaniem wszystkich robót budowlanych (pkt 3). Co ważne, wymóg uzyskania decyzji o pozwoleniu na użytkowanie, o którym mowa w art. 55 pkt 3 pr. bud., odnosi się zarówno do obiektów budowlanych wymagających zawiadomienia, jak i obiektów budowlanych wymagających pozwolenia na użytkowanie (por. Z. Kostka, [w:] Prawo budowlane. Komentarz, red. A. Gliniecki, Warszawa 2012, s. 514 oraz M. Wincenciak, [w:] Prawo budowlane. Komentarz, red. A. Plucińska-Filipowicz, M. Wierzbowski, LEX 2014).

Mając na względzie powyższe uwagi należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie inwestor powinien złożyć wniosek o pozwolenie na użytkowanie przed zakończeniem wszystkich robót, zgodnie z brzmieniem art. 55 pkt 3 pr. bud. W przypadku zaś zawiadomienia o zakończeniu budowy właściwy organ nadzoru budowlanego powinien wnieść sprzeciw.

Należy pamiętać, że art. 55 pkt 3 pr. bud. został przez ustawodawcę rozwinięty w art. 59 pr. bud. Zgodnie z art. 59 ust. 2 pr. bud., właściwy organ może w pozwoleniu na użytkowanie obiektu budowlanego określić warunki użytkowania tego obiektu albo uzależnić jego użytkowanie od wykonania, w oznaczonym terminie, określonych robót budowlanych, np. wykonania twardej nawierzchni zjazdu w granicach pasa drogowego, zgodnie z § 78 ust. 2 pkt 1 lit. brozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie.

Pytanie pochodzi z  programu Serwis Budowlany .