Negocjacje z kolejową spółką były prowadzone od początku roku. Przewozy Regionalne są drugim, obok Kolei Dolnośląskich (spółka w całości należy do samorządu województwa), przewoźnikiem kolejowym w regionie. W Przewozach Regionalnych samorząd województwa dolnośląskiego ma 3 proc. udziałów.

W środę zakończono negocjacje, a umowa – jak wynika z komunikatu Przewozów Regionalnych - ma zostać podpisana w ciągu najbliższych tygodni. Strony ustaliły, że umowa będzie podpisana na lata 2017-2020. „W 2017 r. otrzymamy za świadczone przez nas usługi dofinansowanie w wysokości ponad 50 mln zł. W kolejnych latach kwota ta będzie uzależniona od wykonanej pracy eksploatacyjnej” – powiedział, cytowany w komunikacie, Krzysztof Zgorzelski, p.o. prezesa zarządu Przewozów Regionalnych.

Według wicemarszałka województwa dolnośląskiego Jerzego Michalaka, podpisane z Przewozami Regionalnymi porozumienie uwzględnia postulaty finansowe województwa, a Przewozom Regionalnym zapewnia rozwój.

Wcześniej zarząd województwa dolnośląskiego podpisał umowę z Kolejami Dolnośląskimi na 2017 r. Opiewa ona na kwotę 75 mln zł. To dofinansowanie pozwoli kolejowej spółce na wykonanie w 2017 r. przewozów pasażerskich na trasach o łącznej długości około 7 mln kilometrów.(PAP)