Z dniem 1 kwietnia 2013 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz. U. poz. 413) .


Pomoc, o której mowa w rozporządzeniu, przysługuje niezależnie od dochodu osobom pobierającym świadczenie pielęgnacyjne przyznane na podstawie ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t.j. Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992, z późn. zm.), spełniającym warunki określone w art. 17 ustawy. Będzie ona wypłacana w wysokości 200 zł miesięcznie, w terminie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego za miesiąc kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad oraz grudzień 2013 r.

Zgodnie z treścią rozporządzenia pomoc realizowana jest przez gminy jako zadanie zlecone z zakresu administracji rządowej, natomiast źródłem jej finansowania jest budżet państwa. Ponadto program wspierania osób pobierających świadczenie pielęgnacyjne jest realizowany przy współudziale wojewodów, którzy dokonują podziału środków budżetu państwa.


Organem obowiązanym do realizowania pomocy jest organ właściwy w zakresie wypłaty świadczenia pielęgnacyjnego, t.j. wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do pomocy powinno być wszczynane z urzędu (niezależnie od złożenia wniosku przez zainteresowanego), natomiast formą prawną w jakiej powinno nastąpić przyznanie lub odmowa przyznania pomocy jest decyzja administracyjna.

Przydatne materiały:
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 marca 2013 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji rządowego programu wspierania osób uprawnionych do świadczenia pielęgnacyjnego (Dz. U. poz. 413)