Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.



Do starostwa wpłynął wniosek gminy o wydanie zezwolenia na zbieranie odpadów, który podpisany został przez wójta. Do wniosku została załączona decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach wydana przez wójta.

Czy wójt mógł sam sobie wydać decyzję środowiskową? Jeżeli nie, to jaka jest prawidłowa procedura postępowania?


Odpowiedź:

Z formalnego punktu widzenia nie ma przeszkód, aby wójt „sam sobie” wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach, zwłaszcza jeżeli wójt występował jako organ reprezentujący gminę jako wnioskodawcę decyzji dla przedsięwzięcia realizowanego przez gminę - por.: art. 75 ust. 3 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1235).


W przypadku, gdyby wójt ubiegał się o decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach jako osoba fizyczna, a nie organ gminy (realizując przedsięwzięcie mogące znacząco oddziaływać na środowisko na potrzeby własne), mogłyby zachodzić przesłanki wyłączenia wójta jako organu gminy wydającego decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach na podstawie art. 25 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 267, z późn. zm.) – dalej k.p.a.


Wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przez organ, który powinien podlegać wyłączeniu na podstawie art. 25 § 1 pkt 1 k.p.a., jest podstawą do wznowienia postępowania w sprawie wydania tej decyzji (por.: art. 145 § 1 pkt 3 k.p.a.). Postępowanie wznawia organ, który wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

W obu przypadkach starosta powinien wszcząć postępowanie w sprawie zezwolenia na zbieranie odpadów, uwzględniając dołączoną do wniosku o wydanie tego zezwolenia decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.